Davos: a klímaváltozástól féltik a profitjukat

Sandy hurrikán utáni illúzióvesztés Davosban: a Világgazdasági Fórum előkelőségei számba vették világunk jövőjének rizikófaktorait. Első ízben került az összesítésben prominens helyre a szélsőséges időjárás. De félnek az antibiotikum-rezisztens baktériumoktól is.

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minden évben január végén a gazdaság és a politika hatalmasságai - mintegy kétezerhatszáz prominens személyiség - összegyűlnek 5 napra a svájci Davosban, hogy a Világgazdasági Fórumon (WEF) megtárgyalják, merre tart a világ és ők mit próbálnak tenni a társadalmi viszonyok jobbítása érdekében. A január 22 és 26-a között tartandó fórum résztvevői egytől-egyig meghívottak, ide akárki nem teheti csak úgy be a lábát. Már csak azért sem, mert 4000 fős rendőrgárda őrzi a várost, hogy a VIP-ket ne érje semmi atrocitás.

1540 méterrel a tengerszint felett, a mínusz hat fokos hidegben alaposan be kell bugyolálni az embernek magát. A réteges öltözködés a szuperintelligens kobakokra is kiterjed: Soros György sosincs egyedül régimódi, szovjet stílusú prém-usankájával. Mások is ebben korzóznak egyik tárgyalásról a másikra. (A legtöbb államférfit és vezérigazgatót hidegen hagyják a konferencia panelbeszélgetései. Ők bizniszelni járnak ide, és napjaik tele vannak üzleti tárgyalásokkal.)

fotó: WEF

A pódiumot önálló ”műsorszámként” interjút adó Soros mellett az idei konferencia egyetlen magyar felszólalója Andor László, a brüsszeli Európai Bizottság foglalkoztatásügyi biztosa, aki a 14 millió fiatal uniós munkanélküliről szóló panelbeszélgetésben kap szót.

Húszezer dollár az átlag

Fenntartható világról, etikus üzletről, szegény országok adósság-elengedéséről, éhínségről és más politikailag korrekt témákról osztják az igét a WEF résztvevői. A Thomas Mann regényében is megörökített varázshegyen azonban nem olcsó mulatság világmegváltónak lenni. Ingyen csak a sajtó képviselői, a vallási vezetők, a professzorok, a nem kormányzati szervezetek (NGO-k) képviselői, a társadalmi aktivisták és az ígéretes ifjú vezetőket ünnepelő Young Global Leader program tagjai kaphatnak belépőt. Mindenki másnak fizetni kell. (Jó pár éve Kofi Annan és Bill Clinton bankkártyájának adatait is eltulajdonították hackerek a szervezők számítógépes rendszeréből.)

A CNN utánajárt, mennyibe kerül egy átlagos amerikai résztvevő 5 napja Davosban – ennyivel húzza le cége vagy kormánya könyvelésének költségoldalát. Egy európai közéleti személyiség vagy vezérigazgató számára átlagosan 20 000 dollárt emészt fel a túra, az amerikaiaknak 40 000 dollárt kell elkölteniük, ha jelezni akarják, hogy továbbra is tagjai az elitnek.

Akik jól vannak eleresztve pénzzel, 9500 dollárért helikoptert bérelhetnek, amely a zürichi reptérről egyenesen a davosi magaslatra fuvarozza őket (és vissza), így megússzák a 150 kilométeres utat és a nyaktekerő kanyargást a szerpentin-utakon. Csekély 689 dollárért limóval is begördülhet az ember a síparadicsom valamely luxuszállodája elé.

Aki megelégszik a három csillagos szálláshellyel, az is 530 dollárt fizethet éjszakánként. Akik tipikus svájci faházat (chalet) bérelnek 10 főnek, 63 600 dollárjuk bánja. És ebben még nincs benne az étkeztetés.

Borúlátóbbak: Sandy végigsöpör Davoson

A WEF legújabb Globális kockázatok 2013 című  tanulmánya szerint, mely 1000 cégvezetőt és gazdasági szakembert faggatott ki, romlott a kormányok cselekvőképességébe vetett hit. A megkérdezettek egy éve pozitívabban ítélték meg az elkövetkező évek trendjeinek drámaiságát. A 80 oldalas elemzésben a korábbinál nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a szélsőséges időjárás negatív hatásainak. Ez alighanem a Sandy nevű hurrikán pusztításának tudható be, ami szembesítette az üzleti élet vezetőit azzal, hogy a klímaváltozás tüneteit többé nem hagyhatják figyelmen kívül a fejlett országokban sem. De az ausztrál erdőtüzek és a kínai aszály sem voltak elhanyagolható természeti jelenségek tavaly.

A prosperitásra leselkedő nagy veszélyek közé sorolták még a nem fenntartható kormánygazdálkodást és a lakosság vagyoni egyenlőtlenségeit, vagyis az egyre szélesedő jövedelem-szakadékot.

Az észvesztőbb rizikófaktorok között említették a földi klíma mesterséges megbabrálását (geoengineering: pl. részecskék permetezése a sztratoszférába) és a földönkívüli élet felfedezését, mely megdöntené számos vallás alaptételét. Az üzleti elit tagjainak az antibiotikumoknak ellenálló baktériumoktól is fáj a feje (habár átvitt értelemben). Ugyancsak veszélyesnek tartják az online félreinformálást, amit „digitális bozóttűznek” neveztek el.

A szervezők azonban kincstári optimizmust hirdetnek a pesszimizmus helyett. Ez jól kiviláglik abból, hogy az idei fórum hivatalos főtémája: „Resilient Dynamism.” Az első szót be lehet tudni rugalmasnak és öngyógyítónak is. Van olyan sajtókommentátor, aki már a nyitónap előtt bevallotta: fogalma sincs mit jelent az idei ideológiát összefoglaló szópár. Hollywood csillogása sem marad távol Davostól: a szerdai nyitónapon a Kristály Díjak gáláján kitüntették Charlize Theront.

Véleményvezér

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.
Minisztériumi dolgozókat vezényeltek ki Orbán Viktor ünnepi beszédére

Minisztériumi dolgozókat vezényeltek ki Orbán Viktor ünnepi beszédére 

Nagyon vonzóak az ingyenes étkezések.
Egy volt gazdasági főnyomozót sikerült letartóztatniuk a hatóságoknak Orbán Viktor ünnepi rendezvényén

Egy volt gazdasági főnyomozót sikerült letartóztatniuk a hatóságoknak Orbán Viktor ünnepi rendezvényén 

Mindenhol szabad a véleménynyilvánítás, vagy csak a Facebookon?
Argentínában beszántják az adóhivatalt

Argentínában beszántják az adóhivatalt 

Nem Orbán Viktort követik.
Összeomlott a kubai gazdaság

Összeomlott a kubai gazdaság 

Fidel Castro öröksége a csőd.
Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs?

Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs? 

Megéri gyümölcsért is Amerikába menni. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo