Még csak száz napja van hatalmon, de választási ígéreteihez híven máris megkezdte a környezetvédelmi rendelkezések bomlasztását és az esőerdők megnyitását a gazdasági fejlesztés -értsd: az erdőirtás- előtt.
Jair Bolsonaro a minap kijelentette, hogy külön szabályozó testületet hozott létre, melynek célja visszafogni a környezetvédelmi birságok „iparágát”, fogalmazott a populista elnök, aki szerint a bírságok miatt veszélybe kerül a farmerek megélhetése.
Az „egyeztető” fórum meghallgatásokat szervez, ahol az alpereseknek „lehetséges jogi megoldásokat javasol” az ügyek lezárása érdekében. A testület ítélethozó erővel is rendelkezni fog. Az alperesek bevallhatják bűnösségüket vagy valamilyen kompromisszumos megoldást kérvényezhetnek.
Az új testület -melynek létrehozását már közzétették a kormány közlönyében- ki nem mondott célja egyúttal az, hogy gyengítse a környezetvédelmi szabályozó szervezet, az Ibama hatáskörét. A Reuters tudósítása szerint ugyan sok bírságot rónak ki Braziliában, de ebből keveset hajtanak be ténylegesen.
Bolsonaro bejelentésére a Greenpeace sajtósa úgy reagált, hogy az nem több, mint lehetőség a környezetromboló bűncselekmények elkövetőinek, hogy újra és újra fellebbezzenek, szinte a végtelenségig, hogy aztán soha ne sújtson le rájuk jogerős ítélet.
Bolsonaro egy tévés közvetítés során azt is kijelentette, hogy megnyitja a gazdasági termelés számára az Amazonas-esőerdőt, pontosabban annak egy részét, a Rencát. Erre elődjei is rászánták már magukat, de aztán visszakozniuk kellett a zöldek nemzetközi tiltakozása miatt.
A Renca egy rövidítés, ami a rezet és más ásványokat tartalmazó rezervátumra vonatkozik.
Ez egyszerre földrajzi és jogi fogalom (vagyis környezetvédelmi terület), ami 46 100 négyzetkilométeren terül el, tehát egy kicsit nagyobb Dániánál.
A régióról úgy hiszik, hogy aranyban, rézben és vasércben gazdag. A Renca az ország északi részén, Pará és Amapá államokban húzódik meg, s elnöki rendelettel jött létre. Léte tehát ugyancsak elnöki határozattal szüntethető meg, nem szükséges hozzá a kongresszus engedélye.
Bolsonaro elődje, Michel Temer 2017-ben szüntette meg a Rencát, hogy ne részesüljön a terület különleges bánásmódban és ne legyen többé tiltva rajta a bányászat, de a környezetvédők világméretű felháborodása és tiltakozása miatt néhány hónap múltán visszaállította a terület jogi státusát.
„Használjuk vgére azokat a javakat, amiket Isten a népünk jóléte érdekében adott” - mondta Bolsonaro egy tévéműsorban. Ha bárki bányászatba kezd, „nem lesz bajod a Környezetvédelmi Minisztériummal, a Bányaipari és Energiaügyi Minisztériummal vagy bármely más intézménnyel” – deklarálta a brazil elnök.
A bányászat természetesen erdőirtással járna, ami azért sajnálatos, mert az Amazonas a Föld tüdejének tekinthető: ez a világ legnagyobb trópusi esőerdője, 60 százaléka pedig Brazília határain belül terül el.
(Reuters)