Atomkorszakra várva

Budapesten elvi döntés előtt áll az atomerőmű jövőjét egyengető parlament, Strasbourgban együttes fejlesztéspolitikával segítenék az EU nukleáris programját az uniós honatyák: a jövő energiája tehát az atom.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés



Dr. Gerse Károly
A svédek, a britek után most már az olaszok is visszatáncoltak, s ott folytatják, ahol félbehagyták - utalt a szinte mozgalommá átlényegült folyamatra, az atomerőművek építésének reneszánszára a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgató-helyettese. Dr. Gerse Károlyt a Piac & Profit arról kérdezte, hogy a világon manapság fellelhető 438 blokk „mellé" a következő évtizedben mennyi épül.

Rövidesen megduplázódik

Az MVM ismeri a „világstatisztikát", melyből kitetszik, reális lehet az az adat, hogy csaknem négyszer annyi blokk áll összesen tervezés vagy előkészület alatt, mint ahány jelenleg üzemel. Amennyi új blokkról gondolkodnak, az persze több, mint amennyi szinte garantáltan meg is épül, de ez utóbbi is igen sok, hiszen dupla annyi reaktor termel majd áramot néhány évtizeden belül, mint napjainkban. Gerse Károly két „élő" európai beruházás, a francia és a finn mellé még elkönyveli a fosszilis energiahordozókban amúgy roppant gazdag Oroszország nukleáris programját, hét készülő atomerőműblokkját. De az igazi különlegesség mégis az olaszok döntése: tíz erőműre mondtak igent saját maguknak, noha korábban hosszú időre leállították a nukleáris energia mindennemű hasznosítását.

Az MVM vezérigazgató-helyettese a világ megváltozó viszonyát az atomenergiához egyebek között arra vezeti vissza, hogy a szén-dioxid csökkentése követelményének másként nem tud eleget tenni az emberiség. Az olajkitermelés már szinte napjainkban, a földgázé 20 éven belül túl lesz a „tetőzésen", elfogynak a készletek. A gazdaságot maholnap át kell állítani egy teljesen másfajta energiahasznosítási modellre, nemkülönben a közlekedést, amelynek jövőjét ugyancsak más energiahordozókra - például hidrogénre, bioetanolra, de legnagyobb valószínűséggel villamos áramra - kell alapozni. Az urán népszerűségét és kelendőségét egy igen speciális tulajdonságnak, az árstabilitásnak is köszönheti: a felhasználók köre és így a kereslet-kínálat elég jól kiszámítható, s az áringadozás veszélyei pedig éppen ettől csekélyek.

Teljes cikk a Piac és Profit magazin áprilisi számában.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo