A sivatagok növekedése erősítheti az Al-kaidát

Az éghajlatváltozás egyre súlyosbodó következményei a lakosságra s a víz- és élelmiszer-ellátás biztonságára nézve mind nagyobb katonai és nemzetbiztonsági kockázatokat jelentenek – jelentette ki a CNA Corporation hadügyi tanácsadó bizottsága.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Pentagon problémája is az elsivatagosodás – 
Kép: Pixabay

Az amerikai kormány által finanszírozott, vagyis a Pentagon illetékessége alá tartozó hadügyi kutatóintézet elemzése elsősorban a közel-keleti és afrikai víz- és élelmiszerhiányban látja a politikai instabilitás veszélyforrását. Kelet-India, Banglades és a Mekong-folyó torkolata Vietnamban szintén potenciális válságzóna, mely robbanásra képes. Ez utóbbiak az emelkedő tengerszint miatt.

John Kerry nem hagyta szó nélkül a jelentést. Felhívta a figyelmet rá, hogy napjainkban a bennszülött törzsek egymást ölik a víz miatt. „Gondoljunk csak bele, mi történhet akkor, ha tömeges elköltözés történik, ha a Nílus vagy Kína és India nagy folyói elapadnak. A hírszerző szolgálat komolyan veszi ezt a veszélyt" – mondta a részben magyar származású amerikai külügyminiszter.

A hadsereg álláspontja eddig az volt, hogy a klímaváltozás súlyosbít meglévő krízishelyzeteket. Az új helyzetfelmérés azonban már azt mondja: a globális felmelegedés önmagában is instabilitás forrása, és válsághelyzeteket teremthet.

A világ legnagyobb haditengerészeti bázisát az USA tartja fenn Norfolkban, melyet ugyancsak közvetlenül érint a tengerszint-emelkedés.

A hadsereg ezentúl bevesz a stratégiai döntéseibe olyan tényezőket, mint a sarkköri jégolvadás vagy a tengerszint-emelkedés elleni védelem – közölte hivatalos nyilatkozatban John Conger, a Pentagon infrastrukturális és környezeti védelemért felelős főtitkár-helyettese.

Még húsz Nílus kell, hogy ne legyenek vízháborúk
2025-re az emberiség kétharmada „vízszűkében” lesz. Húsz Nílus folyó kellene még ahhoz, hogy fenn tudjuk tartani az élelmiszer-termelés jelenlegi mértékét. Hogy mi a teendő, arról itt olvashat.
A jelentés kitért arra is, hogy a Szahara lassú, de állandó növekedése Mali területén keresztül hozzásegítheti ahhoz az Al-kaidát, hogy elégedetlen és elszegényedett termelőket tudjon megszerezni a dzsihádista terrorizmusnak. Sőt, a sivatagosodás már 2012 óta közrejátszhatott a mozgalom térnyerésében az ország északi részén, amelyet ma tulajdonképpen uralma alatt tart – vélik biztonságpolitikai elemzők.

James M. Inhofe republikánus szenátor a New York Timesban labilis elméjűnek nevezte a jelentés fő szerzőjét, egy nyugalmazott tábornokot. Szerinte az illető mindössze sajtóhírnevet akar magának.

Hogyan reagált az amerikai törvényhozás arra, hogy a Pentagon is állást foglalt a globális felmelegedés jelentőségét illetően, azt nemzetbiztonsági veszélynek kategorizálva? A republikánusok rögtön megszavaztak egy rendeletet, amely megtiltotta a hadseregnek, hogy ezzel a témával foglalkozzon!

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo