Csökkenhet a turizmusra szánt keret
Bajnai Gordon kormánybiztos az operatív programokról folyó tárgyalásokról elmondta, hogy a beadotthoz képest változás lesz a turizmus fejlesztése területén. A bizottság túlzottnak találta a turizmuson belül a szálláshelyek fejlesztésére szánt forrásokat, ugyanakkor Magyarország továbbra is úgy látja, hogy világos elvek mentén indokolt a kisebb szálláshelyek fejlesztése, illetve a meglévők színvonalának javítása, így a turizmus kerete 5-10 százalék között mérséklődhet, amit a regionális operatív programon belül humáninfrastruktúra befektetésre kívánnak fordítani.
A bizottság felvetette, hogy a termálturizmusban lévő potenciált erősíteni kellene, továbbá meghatározták, a turizmus mely területét fejlesztik a vidékfejlesztés, illetve az ÚMFT keretében - mondta Bajnai Gordon. Változás lesz az is, hogy az ipari parkok fejlesztése a regionális programokban, a logisztikai parkok támogatása az ágazati programokban valósul meg.
Vidékfejlesztés
A vidékfejlesztési keretből kapnak majd támogatást a lovászathoz, a halászathoz, a vadászathoz kapcsolódó idegenforgalmi fejlesztések, a többi - köztük a borturizmus - az ÚMFT-hez tartozik majd. A profiltisztítás miatt minden ipari parki támogatás a regionális programokba szerepel, a logisztikai fejlesztések pedig átkerülnek az ágazati - gazdasági és közlekedési - operatív programokba.
Korábban az országos ipari parkok fejlesztése a gazdasági, a helyiek fejlesztési forrásai a regionális programokban szerepeltek. A változtatással a GKM ipari park fejlesztési koncepcióját tisztán, a regionális programokon keresztül lehet érvényesíteni, nem pedig felbontva azt az ágazati és regionális operatív programok között.
200 pályázat idén
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) végrehajtása során az idén mintegy 200 pályázati kiírás lesz nyitva. Az ÚMFT keretében január óta 18 pályázati kiírást tettek közzé 59 milliárd forint keretre.
Az ÚMFT keretében januárban kiírt pályázatok tapasztalatairól szólva a fejlesztéspolitikai kormánybiztos úgy értékelte, hogy az Európai Unióban is tapasztalható tendencia érvényesül Magyarországon is, a fejletlenebb térségekben a pályázók kevésbé aktívak. A kormánybiztos szerint ez is indokolja, hogy a hátrányos helyzetű térségek számára pályázati keretet különítettek el.
Változó bürokrácia
A kormánybiztos beszámolt arról is, hogy egyszerűsítették a pályázati rendszert. Ennek eredményeként a korábbi 4 hónapos eredményhirdetés 3 hétre csökkent, és 10 százalékot sem éri el a formailag hibásan beadott pályázatok aránya. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján a pályázatokhoz minden kiegészítő információ elérhető, így például pályázati útmutató, de a pályázati adatlap is.
#page#Összehangolás
Nógrádi Zoltán fideszes képviselő úgy vélekedett, hogy a fejlesztéspolitika hatása nem érződik a kormányzat egyéb intézkedései miatt. Példaként említette, hogy a kormány intézkedései 650 milliárd forintot vonnak el a gazdaságtól, míg a januárban meghirdetett gazdaságfejlesztési pályázatok kerete 30 milliárd forintot tesznek ki.
Válaszában Bajnai Gordon elmondta, hogy a 30 milliárd forintos keret meghirdetése töredéke a Gazdaságfejlesztési Operatív Programban lévő 700 milliárd forintnak, a regionális programok gazdaságfejlesztési részét is figyelembe véve 1300 milliárd forint áll rendelkezésre hét év alatt gazdaságfejlesztésre uniós forrásból.
Ékes József fideszes képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a fenntartható fejlődési stratégiáját és az ÚMFT-t össze kellene hangolni. Bajnai Gordon elmondta, hogy a dolgoznak a nemzeti fenntartható fejlődési stratégián, amelyet hamarosan be kell nyújtani az Európai Uniónak. Szándékuk szerint összehangolják a két dokumentumot, többek között az ÚMFT forrásaiból növelték a környezetvédelemre fordítható keretet.