Az EU összesen 77,7 milliárd eurót fordít a vidékfejlesztési tervek támogatására. Legnagyobb összeggel, 13,2 milliárd euróval Lengyelország, legkisebbel, 76,6 millióval Málta számolhat. Magyarország 2007 és 2013 között rendre 570,8, 537,5, 498,6, 509,2, 546,6, 563,3, illetve 578,7 millió euró támogatásban részesül a tervek szerint.
Az Európai Bizottság azután döntött a támogatásokról, hogy az Európai Tanács 2005 decemberében elfogadta a Pénzügyi Tervet. A döntést Románia és Bulgária csatlakozását követően módosítják. E két ország számára további pénzösszeg áll rendelkezésre.
Az új vidékfejlesztési politika legfontosabb elemei, hogy az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) lesz az egyetlen finanszírozási és programozási eszköz, új stratégiai megközelítést alkalmaztak a vidékfejlesztésben, megerősítették az ellenőrzést, értékelést és jelentéstételt, szétválasztották a tagállami és bizottsági felelősségi köröket, és a tagállamok, a régiók és a helyi munkacsoportok nagyobb beleszólási lehetőséget kaptak a programok helyi igényekhez való igazításában.
A vidékfejlesztési politika négy legfőbb célkitűzése a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás versenyképességének javítása, a környezet és a vidék támogatása, az életminőség javítása és a vidéki gazdaság diverzifikációjának elősegítése, valamint hogy minden programnak tartalmaznia kell a LEADER program legalább egy elemét.