A Pólus Program keretében olyan alulról építkező, önszerveződő vállalati csoportok részesülhetnek támogatásban, amelyek együttműködésük során kiaknázzák a tudásuk egyesítéséből fakadó előnyöket.
Az akkreditáció célja elismerni azokat a fejlődő hazai klasztereket, amelyek már több mint egy éve bizonyítottan és eredményesen együttműködnek és ezt a szakmai összefogást közös megegyezéssel intézményesítették. Az Akkreditált Innovációs Klaszter cím odaítéléséről Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter felkérésére a hét tagú Pólus Akkreditációs Testület dönt.
Az Akkreditált Innovációs Klaszter cím odaítélésekor a klaszterek nem részesülnek közvetlen pénzügyi támogatásban. Az akkreditált klaszter, illetve annak tagjai pályázhatnak a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által a klaszterek, illetve klasztertagok részére kiírt pályázatokon való kizárólagos részvételre, továbbá jogosultak egyes, nem kizárólag az akkreditált klaszterek által elnyerhető támogatások esetében az értékelés során többlet pontok megszerzésére.
Az első ilyen pályázati lehetőséget a GOP-2008-1.2.1. konstrukció jelenti, amely a kutatási eredmények üzleti eredménnyé alakításához szükséges - az innovációs lánc végéhez tartozó - fejlesztéseket hivatott támogatni. A pályázat előkészítése jelenleg folyamatban van, a társadalmi vitában beérkezett véleményeket tekintik át a szakértők. A beérkezett vélemények figyelembevételével módosított/kiegészített/pontosított pályázat várhatóan novemberben megjelenhet.