Az irányító hatóság vezetője elmondta: a pályázatokat folyamatosan adhatták be a vállalkozások, havonta általában 100 pályázat érkezett az idén márciusig. Ez körülbelül 1.200 pályázatot jelentett, s látszott, hogy a múlt év novemberi 1,5 milliárdos átcsoportosítással nem lesz elegendő a keret a sikeres pályázók támogatására. Az irányító hatóság ezért az idén márciusban úgy döntött, hogy 30 napos átmeneti határidővel lezárja a pályázatot. Erről közleményt jelentettek meg napilapokban, és az intézmény internetes címén. Ezt követően viszont a havonkénti 100 pályázat helyett - amire körülbelül számítottak - csaknem 800 érkezett egy hónap alatt.
Szentirmai Judit elmondta, hogy ekkor további 3 milliárd forintot csoportosítottak át erre a területre, de a 800 pályázatból már csak annyit küldtek el a kétfordulós szakmai bírálatra, amennyi támogatása még fedezhető volt a már 11,5 milliárd forintra kiegészített keretből. Ez annyit jelentett, hogy 300 pályázatot továbbküldtek bírálatra, de 500-at már nem. A bírálati költségek ugyanis igen magasak. A támogatási keret hiányában jelenleg egyébként sem támogatható 500 pályázatnál ezek a költségek elérték volna a 65 millió forintot.
Az el nem bírált pályázatok beadói, a pályázatokat megrendelésre készítő cégek viszont ezt nehezményezték, a sajtóhoz fordultak. Az irányító hatóság jelenleg nem tud több pénzt erre a területre átcsoportosítani - mondta Szentirmai Judit, aki szerint az eddig már elbírált, illetőleg bírálat alatt lévő pályázatok közül csaknem 1.100 nyer el támogatást.
A pályázat kiírása szerint a munkavállalóik továbbképzését vállaló cégek 1-50 millió forint összegű támogatást nyerhettek el a HEFOP-ból, a pályázatokat a múlt év június 1-jétől nyújthatták be, az eredeti kiírás szerint 2006. december 31-ig folyamatosan, vagy a programot irányító hatóság által meghatározott más időpontig. A pályázatok értékelése folyamatosan, kéthavonta történt. Az irányító hatóság fenntartotta a jogot, hogy a keret kimerülése esetén türelmi idővel lezárja a pályázatot. A pályázat keretösszege 7 milliárd forinttal indult, ebből 5,250 milliárd az Európai Unió támogatása, a többi a magyarországi hozzájárulás. A támogatást vissza nem fizetendő formában lehetett elnyerni. A pályázóknak 10-65 százalékos önerőt kellett biztosítaniuk.
A pályázattal olyan képzési programokat támogatnak, amelyek fejlesztik a munkavállalók és a vállalkozások - különösen a kis- és középvállalkozások - alkalmazkodó képességét. Pályázni lehetett egyrészt általános képzésben való részvétellel. Azokat a képzéseket lehetett ide sorolni, amelyek nem, vagy nem elsősorban az éppen végzett munkához adnak segítséget, hanem más vállalatoknál vagy munkaterületeken is hasznosíthatók, javítva a dolgozó foglalkoztathatóságát. A másik lehetőség a szakosított képzésben való részvétel. Ennek kritériuma, hogy a dolgozó jelenlegi, vagy a tervezett, későbbi munkáját segítse elő.