Ficsor Ádám hozzátette: erre a pályázatra, amelyen egyébként 75 százalékos volt a támogatás, összesen 120 milliárd forint értékű kérelem érkezett. A tárca által szintén korábban kiírt gépbeszerzési pályázatra, ahol 25 százalékos volt a támogatás, 45 milliárd forint értékű igény érkezett, így az idén csak ez a két alap már megközelíti a 160 milliárd forintot. A minisztérium augusztusban kiírja a következő pályázatát is, ezúttal az állattartó telepek korszerűsítése céljából.
Családi gazdálkodás
Köröstarcsai látogatása tapasztalatairól szólva a szakállamtitkár azt emelte ki, hogy a családi gazdálkodásnak komoly jövője van, ha a stabilan és megalapozottan növekedik, ugyanakkor különleges piaci politikát folytat.
A Vértes-család tehenészetéről elmondta: ez a gazdaság folyamatosan növelte az elmúlt évek alatt az állományt, már több mint 100 tehene van. A gazda szerint a magyar tarka fajtát ebben az üzemi méretben megéri tartani, ugyanakkor ha nem gondoskodott volna a tej közvetlen értékesítéséről is, valószínűleg nem tudna sikeresen gazdálkodni.
A Vértes-farmon ugyanis naponta átlagosan 1300 liter tejet állítanak elő, amit azonnal lehűtenek, és egy erre a célra kialakított szállító jármű segítségével a környező településeken közvetlenül a lakosság számára értékesítik a tej zömét.
Vértes Gábor elmondta, hogy jelenleg a felvásárlótól literenként nettó hatvankét forintot kap, ezzel szemben a saját maga által értékesített tej literjéért bruttó 140 forintot kap.
A Vértes-család igazi családi gazdálkodást folytat, a 90-es évek végén kiépített telephelyen dolgozik az egész család. Birtokukban több mint 100 hektár föld is van, amit a szabad piacon vásároltak, ez biztosítja az állatállomány takarmányellátását. Az elmúlt években megközelítőleg 100 millió forintot fektettek be a gazdaság kiépítésébe.