Egy éve annak, hogy az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács elnöki posztját Gazda László tölti be. A szervezet az országban utolsóként jött létre, de az elsők között van a fejlesztés dinamikájának menedzselésében. Pedig nem könnyű a feladat, hiszen miközben a régió természetföldrajzi adottságok tekintetében viszonylag egységes, ugyanakkor a történelmi-gazdasági-társadalmi fejlődés során igencsak elkülönülő és több sajátos térség található a régión belül.
Jól érzékelteti ezt az ellentmondást a tény, hogy a 27 kistérségből 24 tartozik a területfejlesztés szempontjából kedvezményezett, ezek közül 15 pedig a területfejlesztés szempontjából leghátrányosabb helyzetű kistérségek közé. A régióban kiterjedt perifériális területek találhatók, melyek a fizikai elérhetőség szempontjából is hátrányos helyzetben vannak. Akadnak azonban már pozitív jelek is. A testvérvárosi kapcsolatok keretében, az Európai Unió támogatásával kisvállalkozói központot létesít Nyíregyháza és Szatmárnémeti önkormányzata.
A fejlesztés irányait befolyásolja egy másik fontos szempont is. A régión keresztül - hármas-határmenti fekvéséből adódóan - jelentős kelet-nyugat, és észak-dél irányú tranzitforgalom bonyolódik, hiszen nemzetközi főútvonalak és vasútvonalak mentén helyezkedik el. Eközben a régió munkanélküliségi rátája 9,1 százalék. A régió adja az ország GDP-jének egytizedét (1.841.169 millió forint). Az egy főre jutó regionális GDP a magyarországi átlag 65,3 százaléka, az EU tagországi átlagának 39,1 százaléka. Országos viszonylatban a régió az utolsó harmadban helyezkedik el a vállalkozások számát, tőkeellátottságát és innovációs potenciálját tekintve.
Uniós összevetésben hazánk lemaradása ez utóbbi téren több mint jelentős. Ezért a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozások csaknem 35 milliárd forint uniós forrásra pályázhatnak a versenyképességük növelését szolgáló innováció erősítése érdekében. Ezt egészíti ki egy 50 milliárd forintos, szintén a kutatás-fejlesztésre fókuszáló felsőoktatás-fejlesztési pályázati csomag is, amely az egyetemek beruházásait segíti.
Az Észak-Alföldi Operatív Program (ÉAOP) 2007-2013 közötti 7 éves időszakban 23 milliárd Forint fejlesztési forrást biztosít a régió számára 4 és 5 számjegyű állami közutak fejlesztésére. Ebből a forráskeretből a 2007-2008-as akcióterv keretén belül 8,64 milliárd forint támogatás megítélése lehetséges. 50 milliárd forint fejlesztési forrás áll majd pályázati úton rendelkezésre az oktatás, egészségügy, szociális ellátás és közösségi infrastruktúra területén az épületek korszerűsítésére, a megfelelő minőségű közszolgáltatáshoz szükséges modern eszközök beszerzésére. Az ilyen célt szolgáló régiós pályázati keret meghaladja a 12 milliárd forintot. És még most következnek a turisztikai pályázatok, melyek mind a települések, mind a vállalkozók számára komoly lehetőségekkel kecsegtetnek- régiónkba került a rendelkezésre álló összegből a legtöbb, majdnem 10 milliárd forintra lehet pályázni.