"Magyarországon a mezőgazdaság sikerágazattá tehető, kulcsa a szemléletváltás és a szerkezetváltoztatás" - hangsúlyozta. Hozzátette: ezt a célt tükrözi az Új Magyarország vidékfejlesztési programja.
Ficsor Ádám elmondta, a tapasztalatok szerint rendkívül nagy az érdeklődés a helyi közösségek - önkormányzatok, vállalkozások, civil szervezetek - által megfogalmazott, a forrásokat felhasználó, helyben kidolgozott falufejlesztési programok iránt. Az államtitkár szerint egyelőre nem lehet megbecsülni, hogy a szeptember végi határidőig hányan adnak be pályázatot a több - 10-50 - falu közös programjában részvevő, közösségenként akár 1-2 milliárd forint elnyerhető támogatásra.
Közölte: a jelentkezés feltételeiről szóló rendelet a jövő héten jelenik meg, a pályázatokról ősszel döntenek, azt követően a nyerteseknek a január végi beadási határidőig négy hónapjuk lesz a tervek kidolgozására.
Ficsor Ádám emlékeztetett, az elkövetkezőhét évben 1300-1400 milliárd forintnyi uniós támogatás áll majd rendelkezésre vidékfejlesztésre, amelynek csaknem felét szerkezetátalakításra, agrárberuházásokra, képzésre, marketingre és innovációra fordítják.
Kiemelten támogatják az állattenyésztés szerkezetváltását, a megújuló energia felhasználását, továbbá a már említett komplex falufejlesztési programokat, valamint a környezet- és tájgazdálkodást.
Pásztohy András miniszteri biztos kérdésre válaszolva közölte: a falufejlesztési programban résztvevő vállalkozások 40-50 százalékos, az önkormányzatok akár 100 százalékos támogatásra számíthatnak. Utóbbiaknak ez esetben önrészként a beruházások költsége utáni ÁFÁ-t kell fizetniük - tette hozzá.