- Sátoraljaújhely és közvetlen környezete hamarosan két multi bevásárlóközpontjával gazdagodik, de ezt a vállalkozók itt úgy élik meg, hogy ők, cégeik kiszorulnak a piacról - folytatta Juhász István, aki a Zemplén Európa Háznak is a vezetője. - A védekezés módját mifelénk azonban nem a máshol szokásos kitiltási kísérletekben, az ellenfél ellehetetlenítésében látják, hanem a kihívás elfogadásában, a helyiek versenyképesebbé tételében. A Zempléni Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány tehát tízféle ismert támogatási lehetőséget szervezett egy csokorba és egyszerre teszi le a kínálatot a felkészülni, versenyezni, megerősödni kész vállalakozók asztalára.
- Pénzt kérhetnek, vagy tanulhatnak, esetleg pályázatot készíttethetnek el szakértőkkel, de miszerint választanak?
- Nem vagy-vagy alapon kell "elvenniük" az asztalról a kínálat valamelyik darabját, hanem a szükségesnek ítélt változatokat tetszés szerint, praktikusan a lehetőségeik határáig. Tanfolyamok, tréningek indulnak az elkövetkezendőkben is, ha ilyenre iratkoznak be a vállalkozók, akkor a költségek 50 százalékát állja a Zempléni Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány. De most legalább ennyire fontosnak érzik a város belső részein lévő üzletek, szolgáltatások tulajdonosai, hogy hozzájussanak a "forráscsomagból" olyan pénzekhez, amilyenekkel a vélt versenyhátrányukat mérsékelhetik. A forgóeszköz finanszírozásához a Széchenyi kártya és a mikrohitel, az EU-s elvárások teljesítését lehetővé tevő fejlesztésekhez pedig a "Mikrohitel plusz" az, ami most már az Zemplén Európa Házban elindítható, kapható. Pályázatfigyelő szolgáltatáshoz immáron itt, a világ végén is hozzájuthat a cég.
- Mire és mennyi pénzt adnak?
- A mikrohitel program 6,3 millió forint lehet maximum, felét fejlesztésre költheti a vállalkozó, s mindehhez még felvehet maximum 15 milliót, ha gépet, technológiát akar venni, üzlethelyiséget bővíteni, korszerűsíteni. A Széchenyi kártya értelemszerűen 25 milliós felső határig lehetséges, s persze az ismert folyamatos visszatöltési feltétellel működik. A szaktanácsadásokért nem kell fizetni, a pályázatfigyelő rendszer - melynek feltétele, hogy a vállalkozó elmondja, milyen információk alapján akar pályázni, fejleszteni - kedvezményesen áll a helyiek rendelkezésére. A tréningek egy része nyelvtanulás, egy másik része üzleti tervkészítés, pályázatírás "tantárgyakat" ölel fel, vagy ingyenesen, vagy féláron. Külön-külön természetesen nem újdonság a hitel, a kártya, a tréning. De együtt felkínálva, egy csomagban a vállalkozó rendelkezésére bocsátva újszerű, s nemcsak Sátoraljaújhelyen, hanem talán még az országban is. Itt, a keleti végeken mindenesetre arra is jó, hogy ne elbátortalanodjanak a város vállalkozói, kereskedői, szolgáltató cégei a két áruházlánc megjelenésétől, hanem fordítva, erőre kapva bölcsen versenyezzenek.