Miután az Európai Unió az önszerveződő helyi kezdeményezéseket támogatja, létrehozták a Felső-Tisza-Völgye akciócsoportot - mondta el Jüttner Csaba, Vásárosnamény polgármestere. Ehhez 31 önkormányzat csatlakozott a térségből, 33 civil szervezet és 50 vállalkozás fejezte ki részvételi szándékát.
"Az akciócsoportunkat már regisztrálták, az Unió vidékfejlesztési, úgynevezett Leader-programjából szeretnénk másfél-két milliárd forintot elnyerni" - közölte Jüttner Csaba, aki az akciócsoport elnöki tisztét is betölti.
A hátrányos helyzet felszámolásának programjában a Felső-Tisza völgyére vonatkozóan négy fő pillért határoztak meg. A gazdaságfejlesztésen belül a tájegység nevezetes mezőgazdasági termékeinek előállítása és feldolgozása szerepel. Ilyen lehet például a szilva, a dió, amelyből a piac most hiányt jelez. Ehhez kapcsolódik az idegenforgalom fejlesztése az érintetlen, folyók szabdalta természeti táj bemutatásával, valamint a hagyományőrzés, amelyben a beregi termékeket és a népi kultúrát egyfajta hungaricumként kínálják az ide látogatóknak. Mindehhez szükséges a programban résztvevők képzése is.
Kelemen Béla, Tarpa polgármestere, az akciócsoport alelnöke hozzátette: a Leader-programban sikeres pályázat esetén a helyiek döntenek a rendelkezésre álló források felhasználásáról. (A Leader-program keretében többnyire a megújuló energiákat, a helyi termékeket és a turizmust, de van ahol szoftverfejlesztésben rejlő lehetőségeket tartják kitörési pontnak.)