Amennyiben a Mag Zrt. intézkedése eredménytelen lesz, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség pert indít az uniós támogatást szabálytalanul felhasználó cég ellen. Az inkasszóra azért volt szükség, mert a támogatási összeg visszafizetésének határideje december 29. volt.
A kiskunhalasi székhelyű társaság 24 millió 735 ezer forintnyi vissza nem térítendő uniós támogatást nyert el egy két évvel ezelőtti pályázaton versenyképességének erősítéséhez, új fény- és hangtechnikai berendezések vásárlására. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség az elmúlt év októberében indított vizsgálatot egyrészt a sajtóban megjelent híradások, másrészt a Disco Magic Kft. beszámolási kötelezettségének elmulasztása miatt.
Feljelentést is tettek
A hatósági ellenőrzés során kiderült, hogy bár a cég számlával igazolt, tételes elszámolást nyújtott be az NFÜ-nek, az abban feltüntetettnél jóval gyengébb minőségű és alacsonyabb árú eszközöket szerzett be. Ezért a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség úgy rendelkezett, hogy a Disco Magic Kft. fizesse vissza a teljes támogatási összeget.
Miután a vizsgálat nemcsak szabálytalanságokat állapított meg, hanem bűncselekményekre utaló jeleket is felfedett, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség feljelentést tett a Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnokságán.
Több ügyben nyomoznak
Az NFÜ a tájékoztatás szerint a Disco Magic Kft. ügyében eddig hozott és szükség esetén még várható intézkedéseivel is nyilvánvalóvá kívánja tenni, hogy az Európai Uniótól érkező források lekötésekor, a pályázatokon elnyerhető támogatások odaítélése során a lehető legteljesebb körültekintéssel, és a legnagyobb szigorral jár el. A pályázóktól pedig elvárja, hogy pályázataikat a törvények tiszteletben tartásával, és a pályázati rendszer szabályainak tudomásul vételével nyújtsák be.
A tavalyi év első három negyedévében az Európai Csalásellenes Hivatal (OLAF) magyarországi irodájának 46 olyan, tízezer euró feletti esetet jelentett, amelyeknél szabálytalanságot vizsgált. Ebből 29-nél szabálytalanságot állapítottak meg, 13-nál nem találtak szabálytalanságot, 4-nél még folyamatban van a vizsgálat.
Az elkövetett szabálytalanságok egy részében a kedvezményezettek már pályázatuk benyújtása előtt megkezdték a projektet, más részében meg sem valósították azt. Típushibának bizonyult a pénzügyi nyilvántartás szakszerűtlensége, illetve az, hogy a kedvezményezettek eltértek a támogatási szerződésben foglaltaktól.
A sikeresen pályázók számos esetben megsértették a közbeszerzési törvényt, téves elszámolást nyújtottak be, vagy nem elszámolható költségeket próbáltak meg elfogadtatni. Néhány esetben büntetőjogi értelemben vett csalás történt. Előfordult, hogy a projekteket megvalósító cégeknek közös volt a tulajdonosuk, aki saját cégei között számlázott. De akadt olyan is, aki már megvalósult beruházást akart újra kifizettetni az uniós források terhére. (Az unióban éves szinten százmilliók tűnnek el...)