Erős János a pénzintézet "MFB Napok 2008" című egyhónapos, regionális rendezvénysorozatának első állomásán hangsúlyozta: az önkormányzatok, vállalkozások egyre nehezebben és drágábban jutnak a beruházásaikhoz szükséges összegekhez, ezért az államilag garantált hosszú távú, kedvezményes kamatozású finanszírozási lehetőségeket ajánló MFB szerepe nőni fog a következő időszakban.
A rendezvényen résztvevő mintegy 150 fejlesztési szakember, vállalkozó, önkormányzati vezető előtt jelezte, hogy a bank eddig összesen mintegy 440 milliárd forintot fektetett be a magyar gazdaságba, ennek 10 százaléka került a Baranya, Somogy, Tolna alkotta Dél-Dunántúlra, ám a statisztikát országos és helyi szinten is lehetne javítani.
Puch László, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium államtitkára arról szólt, hogy az ország és egyes területei tőkevonzó képességének javítása szempontjából nemcsak a közlekedési infrastruktúra javítására és a tudástranszferre, hanem az önkormányzatok által helyben kialakított kedvező gazdasági környezetre is szükség van. Megjegyezte: a regionális fejlesztés uniós gazdaságfejlesztési prioritás és magyar kényszer is egyben, az uniós pályázatok pedig nem kizárólagosak a fejlesztések forrásai között, azokban az önerőnek és a fejlesztési hiteleknek fontos szerep jut.
Fejlesztés és finanszírozás
Az MFB a napokban tájékoztatta az MTI-t arról, hogy bankcsoportjának néhány tagjával közösen regionális rendezvénysorozatot indít. Az országjárás célja az, hogy a bank vezetői közvetlenül mutassák be az érdekelteknek mindazokat a forráslehetőségeket, amelyek a fejlesztésekhez és beruházásokhoz rendelkezésre állnak és hozzájárulhatnak a helyi vállalkozások versenyképességének megtartásához, erősítéséhez.
A rendezvénysorozat a "fejlesztés és finanszírozás" témakörben egy-egy régió sajátosságaiból kiindulva vonultatja fel az általánosan igényelhető, de különösen az adott térség Regionális Fejlesztési Terveinek megvalósításához kapcsolható MFB-s forrásokat. Az ország hét régiójában és külön a Balaton Régióban szervezett - előadásokra és szakértőkkel folytatott konzultációkra építő - találkozók lehetőséget adnak az egyes térségek önkormányzatainak és vállalkozóinak a fejlesztéssel és a beruházásokkal kapcsolatos teendőik forrás-szempontú összehangolására.
A kis- és középvállalkozóknak, önkormányzati vezetőknek, regionális fejlesztési szakembereknek, irányítóknak rendezett találkozókon a bank vezetői szeretnék felhívni a figyelmet a régi és új hitelekre, azok kedvezményes feltételeire, valamint a pályázati- és hitelforrások összekapcsolásának lehetőségeire, ezzel is segítve a bank "híd" szerepének tudatosítását, népszerűsítését.
A bank vezetőinek személyes találkozója egy-egy régió fejlesztőivel, gazdasági és önkormányzati vezetőivel kölcsönös előnyöket jelenthet a regionális és lokális fejlesztéseket szolgáló források megtalálásában.