Erősödő érdeklődés a kezességvállalás iránt
A Start 2007. szeptemberében lépett piacra pályázati kezességvállalás (PKV) termékével, melyet a vissza nem térítendő EU-s támogatást elnyert KKV-k igényelhetnek, fedezet bevonása nélkül. A Start garanciavállalása a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által elfogadott pályázati biztosíték. A konstrukció sikerét mutatja, hogy a 2007 során benyújtott húsz igénylést követően 2008. első három hónapjában 29 igénylés érkezett, összesen 832 millió forint értékben. A 2007. végéig megkötött hat PKV szerződésen túl további 20 pályázat esetében került sor szerződéskötésre 2008. I. negyedévében. Az igénylések átlagos összege 31,3 millió forint volt. Ez év elején már számos kisebb értékű, GVOP 2.1.1-es pályázat esetében is úgy döntöttek a vállalkozások, hogy a korábban bankgaranciával vagy ingatlan jelzálogjoggal teljesített pályázati biztosítékot a Start Zrt. kezességvállalásával váltják ki.
Az eddigi 49 igénylésből 11 darabot utasított el a Start Zrt., mivel a bírálati folyamat során feltárt kockázatok meghaladták a társaság kockázatviselési szintjét. "Az elutasítások mintegy felének indoka az igénylő vállalkozások rossz pénzügyi helyzete volt, míg a fennmaradó esetekben az elutasítás oka a támogatási szerződésekben vállalt feltételek nemteljesítése vagy teljesíthetőségének túlzottan magas kockázata - összegezte a tapasztalatokat Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója, aki szerint az igénylések értékének mindössze 1,6%-át teszik ki a lejárt ajánlatok, amely alapján arra következtethetünk, hogy az igénylést benyújtó vállalkozásoknak valóban szükségük van egy fedezet nélküli biztosítéki konstrukcióra, amit a Start Zrt.-től egyszerűen és kedvező feltételek mellett tudnak igénybe venni.
A megkötött szerződések csaknem háromnegyede közép-magyarországi székhelyű vállalkozásokhoz, míg 50 százaléka a feldolgozóiparhoz köthető. "Nagy könnyebbséget jelentett társaságunk számára is, hogy a támogatások biztosítéki hátteréből ki tudjuk vonni az ún. hagyományos biztosítékokat" - emelte ki Tóth Lajos, a Pannon Tools Kft. ügyvezető igazgatója. A társaság 25 millió forintos Start pályázati kezességet vett igénybe kapacitásfejlesztési pályázatához
Egyre több az ÚMFT-hez kapcsolódó igénylés
Az igénylések alapján látható, hogy egyre nagyobb az ÚMFT keretében meghirdetett pályázatokhoz kapcsolódó kezességvállalások aránya. Míg 2007-ben mindössze egy-egy darab igénylés érkezett a GOP, illetve a KMOP pályázataihoz, addig a 2008. évi 29 igénylésből már 9 kapcsolódott az újabb pályázatokhoz, értékarányuk pedig megközelítette a hatvan százalékot.
A másfélmilliárd forint összegű igénylés közel hatvan százaléka érkezett közép-magyarországi székhellyel rendelkező vállalkozásoktól, a magas részarány nyilvánvalóan a régió gazdasági súlyából következik. A második legmagasabb a közép-dunántúli régió 13 százalékos részaránya, a harmadik a dél-alföldi régió 8,2 százalékkal. 6-7 százalékos igénylés érkezett az észak-alföldi, a nyugat-dunántúli és az észak-magyarországi régióból, míg a dél-dunántúli székhelyű társaságok az igénylések mindössze 0,8%-át adták.
Az igénylések között 47,6 százalék a feldolgozóipar súlya, amelyet az építőipar követ 14,8 százalékos aránnyal. Jelentős összegű igénylés érkezett még a kereskedelmi, a gazdasági szolgáltatási tevékenységet folytató és a szállítási, távközlési ágazatból. Az igénylések mintegy egyharmadát a közép-magyarországi, feldolgozóipari társaságok nyújtották be.A Start Tőkegarancia Zrt. egy korábbi felmérése szerint 2006-ban mindössze 575 millió forint friss tőkét fektettek pénzügyi befektetők, összesen 35 hazai kis- és középvállalkozásba. A tőkebefektetések alacsony szintjének kialakulásában a gazdaságiak mellett, kulturális, és társadalmi okok is közrejátszanak. Ennek megfelelően kevés sikersztoriról hallhatunk.