Magyarország megújítja az uniós források kezelését

Magyarország további, új megoldásokat keres annak érdekében, hogyan lehetne az uniós forrásokat még inkább a gazdasági válság kezelésére felhasználni - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón azt követően, hogy tárgyalt Danuta Hübnerrel, az Európai Unió regionális politikáért felelős biztosával.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A miniszterelnök szerint ennek érdekében hirdették meg azt a programot, amelynek keretében 636 projekt indult, összesen 1.800 milliárd forint összegben az építőipar lehetőségeinek bővítésére, a beruházások fejlesztésére, ebből már mintegy 350 projekt esetében megkötötték a szerződést.    

„Magyarország nagyon ambiciózus programot valósított meg a 2004-2006-os költségvetési időszakban, annak forrásait teljesen felhasználta, most arról is tárgyalt a magyar kormányfővel, hogyan lehetne felgyorsítani a 2007-2013-ra a Magyarországnak szánt uniós keret felhasználását" - mondta Danuta Hübner, aki kiemelte, hogy hazánk az európai uniós források felhasználása alapján a kedvezményezett tagállamok között a 6. helyen áll. A látogatáson elhangzott, hogy a regionális biztos a jövőben ellátogat majd Szegedre és Pécsre, a Dél-Alföldre és Dél-Dunántúlra is, hogy megismerkedjen az ottani regionális fejlesztési elképzelésekkel. 

A pozitív jelek
Gyorsan kell cselekedni és olyan intézkedéseket kell hozni, amelyek hosszabb távon is hatnak, ezért a kormányzati lépések 4-5-6 éves hatással számoltak – hangsúlyozta Bajnai Gordon a Menedzserek Országos Szövetségének csütörtöki közgyűlésén. A kormány azonnal elindított olyan intézkedéseket, amelyek középtávon javítják ugyan az egyensúlyt, de kedvező hatásuk már rövid távon is megmutatkozik. A pozitív hatások közül a miniszterelnök megemlítette a forint erősödését és az ország kockázati megítélésének javulását. Említést tett arról is, hogy Magyarország az idén az államháztartási hiány mértékét tekintve az EU-ban az első harmadban lesz, jövőre pedig még jobb helyet foglalhat el, hiszen a tagországokban az átlagos GDP arányos államháztartási hiány 2009-ben 6 százalék lesz és jövőre tovább nő, míg Magyarországon az idei 3,9 százalékról 3,8 százalékra csökken 2010-re.

Több pénz a kkv-knak

Magyarország olyan új, innovatív megoldásokkal állt elő az uniós források felhasználása terén, amit más tagállamok is követnek az integrációban - emelte ki a találkozás után Bajnai Gordon. Ezek közé sorolta a kormány azon programjait, amelyek az uniós forrásokat a válságkezelés szolgálatába állítják. Mint mondta, ezért kérte Magyarország az EU Bizottságától, hogy módosíthassa a már korábban elkészült, összeállított programokat a válságkezelésben való felhasználás érdekében.

"A módosítások jóváhagyása már folyamatban van, ezek a változtatások lehetővé teszik azt is, hogy több forrást juttasson a kormány a kis- és közepes vállalkozások fejlesztésére" - húzta alá a kormányfő. Bajnai Gordon emlékeztetett arra, hogy már életbe lépett, "zajlik" a kormány hátrányos kistérségek felzárkóztatását szolgáló programja is, ami szintén újszerű megoldásokat mutat az uniót tekintve.

Magyarország azon az úton halad, amely már nemcsak rövid, de hosszú távon is előrevetíti az ország gazdasági fejlődését, az uniós források jobb felhasználása révén - mondta a kormányfő, aki szerint Magyarország hálás az Európai Uniónak azért a rugalmas megközelítésért, amit az ország iránt tanúsít az uniós források felhasználásának felgyorsítása esetében.

Öröm, hogy sok pénzt hívna le Magyarország

Magyarország úgy döntött, hogy önálló regionális programokat indít ebben a költségvetési időszakban, ezeknek az összeállítása jó ütemben halad - közölte Danuta Hübner. "Örömmel nyugtázta azt is az Európai Bizottság, hogy Magyarország azok közé a tagállamok közé tartozik, amelyeknél az uniós források iránti lehívási igény az egyik legmagasabbak."

Az EU szakembere szerint a magyar miniszterelnökkel folytatott mostani tárgyalásán arról is szó volt, hogyan lehetne további 500 millió eurót átcsoportosítani a kis- és közepes cégek támogatására, hiszen a kis- és közepes vállalkozások jelentős szerepet játszanak a munkahelyek bővítésében, a foglalkoztatás biztosításában. (Nem mindenki elégedett az uniós források felhasználásával, hiszen a Start Tőkegarancia Zrt. szerint minden érdekelt fél, elsősorban a kkv-k, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a pályázó alapkezelők számára is a lehető legrosszabb döntés született, amikor a Jeremie pályázatot az egyhónapos halasztás után eredménytelennek nyilvánította az NFÜ.)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo