Magyarország a 2007-2013. évi uniós források felhasználására a tagországok között elsők között írt ki pályázatokat. A miniszter szerint az év végére a 27 tagország közül Magyarországon jelent meg a legtöbb uniós pályázat, és döntés született a kiemelt projektekről. Az év végére több mint 180 pályázat jelent meg az Új Magyarország Fejlesztési Tervben (ÚMFT) mintegy 1.300 milliárd forint keretre, a kormány által eddig elfogadott 340 kiemelt projekt 1.600 milliárd forint támogatási lehetőséget tartalmaz, így összesen mintegy 3.000 milliárd forint felhasználása kezdődött meg 2007-ben.
Bajnai Gordon elmondta, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Tervben kiírt pályázatokra mintegy 6.000 jelentkezés érkezett be, 2.400 nyertest már kihirdettek, és elkezdődtek a kifizetések, elsősorban a kis- és középvállalkozások számára. Az idei év tapasztalatairól szólva a miniszter kiemelte: sikerült a 2004-2006. évi első Nemzeti Fejlesztési Tervben (I.NFT) az intézmény hibájából adódó egy éven, illetve 90 napon túli kifizetéseket 1 százalék alá csökkenteni.
A miniszter hangsúlyozta: Magyarország élen jár az I. NFT kifizetésekben is, november végéig a források 82 százalékát kifizették, és ezzel a 2004-ben csatlakozott országok között első helyen áll. Ugyanakkor fel kell gyorsítani az I. NFT nagyprojektjeinek megvalósítását. Az I. NFT-ben mindössze 36-37 százalékos a nagyprojekteknél a forrásfelhasználás. Ugyancsak gyorsítani kell az ÚMFT kiemelt projektjeinek megvalósítását.
Magyarország szigorú
Bajnai Gordon hangsúlyozta az uniós források átlátható, világos, tiszta elvek alapján történő felhasználását. Utalt arra, hogy e tekintetben Magyarország szigorúbb szabályokat alkalmaz, mint a többi tagország. Többek közt civil szakértők vesznek részt szavazati joggal a pályázatokat elbíráló bizottságokban, minden pályázó megtekintheti az értékelést, és fellebbezhet ellene két körben. A parlament elfogadta az összeférhetetlenségi törvényt, amely a legszigorúbb szabályokat tartalmazza az EU-ban. Működik az anti-lop portál, ahová eddig 170 bejelentés érkezett, ezek egy része érdemi, amelyeket kivizsgálnak. A kormány legutóbbi döntése alapján jövő évtől interneten közzéteszik a lezárt szabálytalansági eljárásokat.
Az MTI kérdésére válaszolva a miniszter elmondta, hogy a kormány elfogadta azt a jogszabályt, amely az új kistérségi fejlesztési hálózat felállításához szükséges. (Korábban inkább a fejetlenség volt az úr ebben a kérdésben...)Januárban kiírják a pályázatot a megbízottak kiválasztására, és 2008. február 28-án már az új tagok lesznek. Minden kistérségben lesz egy, a hátrányos helyzetű kistérségekben pedig további egy munkatárs, akiket a regionális fejlesztési ügynökségek fognak össze, az egész rendszer központját a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségbe telepítik.