Magyarország "átjáróház" lehet

A közlekedési operatív program keretében az elkövetkező hét évben 1700 milliárd forint jut uniós társfinanszírozásban a közlekedés fejlesztésére - mondta a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára Balatonalmádiban, a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) kongresszusán.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felsmann Balázs közlése szerint ebből a keretösszegből 850 milliárd fordítható a közúti közlekedés fejlesztésére. Elmondta: közúthálózatunk 2007-2013. közötti fejlesztésében kiemelt helyet kap a gyorsforgalmi autóutak és autópályák építése, így például az M-43-as útszakasz - amely az egyik legforgalmasabb tranzitút -, továbbá a 8-as főút fejlesztése, az M-7-es továbbépítése, illetőleg az M-3-as kiépítése az ukrán határig. 

A szakállamtitkár a vasúttal kapcsolatosan a Budapest-Szolnok-Debrecen-Záhony, valamint a Budapest-Lökösháza vonal fejlesztését emelte ki, hangsúlyozva, hogy ezeken a vonalakon két pályán 160 kilométer sebességet is elérő villamos vonatok közlekedjenek majd.

A hajózást említve a szakállamtitkár arra mutatott rá, hogy a Duna hajózhatóságának a javítása a meghatározó, azaz évente legalább 300 napon át 2,5 méter merülésű hajókkal is "járható" legyen a folyam. 

A logisztikai fejlesztések esetében ki kell aknázni az ország geopolitikai helyzetét, szerinte ugyanis Magyarország jó értelemben véve "egy átjáróház", hiszen két fontos európai közlekedési folyosó - a 4-es és az 5-ös -, valamint a Duna "megy keresztül" a területén. Utalt arra, hogy a szállítmányozás az egyik legdinamikusabb "fejlődési pályája a közlekedési alrendszereknek, s különösen komoly uniós támogatás "mutatkozik meg azért, hogy a vízi szállítás elterjedjen". 

Négy cél

A közlekedési operatív program négy kiemelt célt tartalmaz: az ország és a régióközpontok nemzetközi elérhetőségének javítását, a térségi elérhetőség fejlesztését(azon infrastruktúra javítását, amely nem része a nemzetközi hálózatnak), továbbá az intermodalitás elérését, azaz legalább két-három közlekedési mód összekapcsolását, valamint a városi és az agglomerációs közösségi közlekedés fejlesztését. A szakállamtitkár friss hírként említette, hogy Litvánia, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország nemrég közös deklarációt fogadott el arról, hogy a Kaunas-Bialystok-Lublin-Rzeszów-Eperjes-Kassa-Miskolc és Debrecen gyorsforgalmi útvonalat az Európai Unió vegye fel 2010-ben - a soros felülvizsgálat során - a nemzetközi úthálózati elemek listájára. Ez azért fontos, mert ez az útvonal egy észak-déli új folyosó az unió keleti határán, s ennek a Balti-tengertől jövő gyorsforgalmi útnak folytatása lehet Nagyvárad-Bukarest-Szófia-Thesszaloniki irányába - hangsúlyozta a szakállamtitkár.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo