Az EU-ra lehet azt mondani, hogy bosszantóan bürokratikus, aprólékos, hogy túl sok kérdést vizsgál, de mindezzel éppen azt biztosítja be, hogy ezeket a pénzeket sem lenyúlni, sem eltéríteni ne lehessen - hangoztatta a magyar szakember, aki ezúttal egy uniós közlekedési beruházás koordinátoraként meghallgatáson vett részt az Európai Parlamentben. Mint kifejtette, eltérítésen azt kell érteni, hogy a pénzek nem a korrupció mélységeiben tűnnének el, hanem egy kormány törvényesen, de olyasmire szeretné felhasználni, amit az EU nem támogat.
Aki uniós pénzek lenyúlásáról beszél, az "árt az országnak, mert ez szamárság, ilyesminek semmi alapja nincsen" - szögezte le Balázs Péter, aki Magyarországról elsőként, 2004-ben töltötte be a regionális politikaért felelős biztosi posztot, a francia Jacques Barrot-val közösen.
Szerinte mindenfajta támogatás esetében, amely "kimegy valahol a magánszektor irányába a felhasználás során", ott van a kis korrupció veszélye, azaz hogy ki kinek adja tovább az alvállalkozói szerződéseket. Ilyen bármely pénznél előfordulhat, de ez nem azt jelenti, hogy azt a pénzt ellopják, hanem hogy a vállalkozások miként osztoznak rajta. Ez már az ország tisztaságának vagy korruptságának fokán múlik - magyarázta a volt biztos.
Brüsszel nyomon tudja követni a pénzeket: előtte részletes kérdéseket tesz fel, utána többszörösen ellenőriz. Ez egy jól záró szisztéma - szögezte le Balázs Péter. Lehet ennek a szisztémának isköszönhető, hogy szeptemberben első ízben vontak vissza szabálytalanság miatt egy teljes támogatási összeget a Regionális Fejlesztés Operatív Program pályázatain.