Gőgös Zoltán elmondta, hogy a készülő és most társadalmi egyeztetés alatt álló vidékfejlesztési stratégiai tervben ennek megfelelően kívánják a támogatási rendszert felépíteni. Az állattenyésztés esetén például elsősorban a technológiai fejlesztések számíthatnak uniós és hazai forrásokra, hiszen a szarvasmarha-nevelésen kívül már nem támogatja Brüsszel az állattartást.
Az államtitkár sokat vár a magyar feldolgozóipartól is, különösen, ha erősödik az élelmiszeripari cégek marketingje is. Akkor számíthat sikerre a magyar állattenyésztés, illetve az ahhoz kapcsolódó feldolgozóipar, ha megfelelő piac is rendelkezésre áll a megnövekedett árualap elhelyezésére.
Gőgös Zoltán abban reménykedik, hogy az éppen Budapesten tárgyaló orosz agrárminiszterrel sikerül olyan megállapodást kötni, amelynek eredményeként növekedhet például a magyar pulyka a és víziszárnyas kiszállítása Oroszországba. A növénytermesztéssel kapcsolatban kiemelte, hogy éves átlagban 2-3 millió tonna gabonafelesleg keletkezik az országban. Ennek kivonására kiváló lehetőséget biztosíthat a kormány bioetanol, illetve biodízel programja.
Támogatások
Szeptember második felére elkészül a tárca azzal a projektfelhívással, melyben rögzítni kívánják, hogy milyen feltételek mentén támogatják majd a tervezett feldolgozó vállalkozásokat. Gőgös Zoltán kiemelte, hogy a tervek szerint azok a vállalkozások számíthatnak uniós, illetve hazai támogatásra, akik az adott térségben integrálják a termelőket, sőt lehetővé teszik a termelői tulajdon kialakulását is. "A pályázóknak ugyanakkor bizonyítaniuk kell azt is, hogy találtak piacot az általuk előállított energiahordozóra, sőt megfelelő pénzügyi garanciákkal is rendelkeznek" - mondta Gőgös Zoltán.