A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) összesítése szerint a 7 ágazati és a 7 regionális operatív program összesen 65 társadalmi vitára bocsátott akciótervével kapcsolatban több száz szervezet fogalmazott meg 1777 konkrét javaslatot.
Az NFÜ adatai szerint az ágazati operatív programok közül a legtöbben és a legtöbb javaslatot a Társadalmi Megújulás Operatív Program, a Környezet és Energia Operatív Program, valamint a Gazdaságfejlesztési Operatív Program akcióterveihez küldtek, míg a regionális operatív programok közül az Észak-magyarországi, a Közép-magyarországi és a Dél-alföldi Operatív Programok akcióterveire érkezett a legtöbb észrevétel és módosító javaslat.
A Társadalmi Megújulás Operatív Programban a minőségi oktatás és hozzáférés biztosítása, valamint az egészségmegőrzés és a társadalmi befogadás, részvétel erősítése témákra, a Gazdaságfejlesztési Operatív Programban a K+F és innováció a versenyképességért prioritására érkezett.
Az NFÜ értékelése szerint valamennyi operatív program akcióterveire jellemző volt, hogy a vélemények túlnyomó hányada elsősorban a majdani pályázati kiírások pályázói körének bővítését célozta, és sok javaslat érkezett a támogatási arányok növelésére, valamint a támogatás feltételeinek könnyítésére is.
A véleményezők közül többen a 2007-2008-as akciótervek indikatív projektlistáit is kifogásolták, hiányolva a saját ágazatukat vagymég gyakrabban a saját megyéjüket, településüket érintő konkrét fejlesztéseket. A legtöbb esetben a partnerek nem vették figyelembe a projektek előkészítettségét, indíthatóságát, valamint azt, hogy ha egy adott beruházás nem szerepel az akciótervben, megfelelő előkészítettséggel ott lehet a támogatandó fejlesztések között a következő kétéves időszak akciótervében.
A beérkezett javaslatokat operatív programonként megalakult munkacsoportok vitatták meg tételesen, illetve döntöttek az egyes módosító javaslatok beépíthetőségéről - ismerteti az NFÜ.