A Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal adatai szerint június 15-ig 21 908 pályázat érkezett be a regionális irodákba a pályázati kiírásokra illetve a központi programokra közösen, melyek döntő többségében, 20 804 esetben meg is kezdődött a döntés előkészítése. A folyamat további szakaszai azonban már nem mutatnak ilyen jól: az Irányító Hatóságok 8 237 pályázatot bíráltak el pozitívan, amelyekkel kapcsolatban eddig 5 138 esetben született szerződés. Kifizetést eddig 621 vállalkozás részére ítéltek meg.
A Nemzeti Fejlesztési Terv a 2004-2006-os időszakra 666,3 milliárd forint uniós pályázati forrást célzott elő, ám a döntéselőkészítési fázisba jutott pályázatok összes forrásigénye már 1 160,7 milliárd forintra rúg. A megítélt támogatások összege június 15-ig 413,6 milliárd forint volt (azaz a teljes keret 62 százaléka), a szerződéssel lekötött támogatások pedig 269,6 milliárd forintot tettek ki, ami 40,4 százalékot jelent. A kifizetések összege azonban alig haladja meg a 18 milliárd forintot, ami nem egészen három százalékot jelent, a teljes kerethez képest; igaz a támogatások jelentős része utófinanszírozásos konstrukciót jelent - azaz a pályázati pénzhez csak a már végrehajtott és kifizetett beruházás vagy ennek részteljesítése után juthat az igénylő.
A részletes adatokba merülve érdekes tényekre lehetünk figyelmesek. A pályázók által legkedveltebb GVOP kiírások közül már 414 részesült pénzbeli támogatásban, ám a kifizetett csaknem hárommilliárd forint alig 2,0 százaléka a rendelkezésre álló forrásnak. A KIOP pályázatok csak látszatra állnak hajszállal jobban, az eddigi összes 11,6 millió forintos kifizetést (mely a három éves keret 3,5 százaléka) ugyanis egyetlen projekt kapta meg. E tekintetben a legjobban a HEFOP áll, melynek kifizetései már elérték a mégy százalékot; az AVOP 1,8, a ROP 1,3 százalékkal büszkélkedhet.
Hozzátartozik azonban a képhez, hogy a szerződéssel lekötött összegek aránya már sokkal kedvezőbb képet mutat. Az AVOP ugyan csak 12 százalék körüli arányt tud felmutatni (a késedelem oka itt a SAPARD-pályázatok párhuzamos feldolgozása miatti "dugó" volt) a ROP azonban már 45 százalékot tud felmutatni, s a többi operatív programban is a hároméves keret 25-30 százaléka körül jár az aláírt támogatási szerződésekkel lekötött összeg aránya.
A központi programok esetében láthatóan gördülékenyebben mennek a támogatások. A HEFOP esetében például a teljes keret 89,1 százaléka került szerződéssel lekötésre, igaz a kifizetések még csak 16 százaléknál járnak. A legszerényebb teljesítménnyel itt a GVOP büszkélkedhet, mely 12 százaléknyi lekötést és 5,2 százaléknyi kifizetést tudhat maga mögött.