Mindez a foglalkoztatási, felnőttképzési és szakképzési projekteknek csak az első csomagját jelenti; 2007-2013 között hasonló programokra mintegy 100 milliárd forintot fordítunk majd. Az említett programokkal kapcsolatban egyébként már vannak sikeres tapasztalatok. Az első Nemzeti Fejlesztési Terv tízezer új munkahely létrehozását támogatta.
A Start program
A kormány és az Új Magyarország Fejlesztési Terv egyik kiemelt célja a foglalkoztatás bővítése. A Start Plusz, és a Start Extra programokat annak érdekében dolgozta ki a kormány - és finanszírozza az Európai Unió szociális alapja -, hogy a kisgyermek otthoni gondozását vagy közeli hozzátartozó ápolását követően munkába álló személyek, valamint a tartósan munkanélküliek foglalkoztatása könnyebbé váljon. A tartósan munkanélküliek közül nagyobb kedvezmény vehető igénybe az 50 éven felüli és/vagy alacsony iskolai végzettségűek foglalkoztatásához.
A program egyszerűsített adminisztráció mellett 2010-ig várhatóan 42 ezer hátrányos helyzetű embernek nyújt támogatást. A munkáltatónak a járulék egy részét ezen munkavállalók után nem kell befizetnie. A kedvezmény a minimálbér másfélszeresének mértékéig (például 98.250 forintos havi munkabér esetén) két év alatt a Start Plusz programnál összesen több, mint 320 ezer forintos megtakarítást jelent. A Start Extrával foglalkoztatók esetén pedig több, mint 620 ezer forint megtakarítás jelentkezik munkavállalónként.
Lépj egyet előre!
A Lépj egyet előre! program lehetőséget kínál az általános iskolai végzettséggel nem rendelkező felnőttek számára, hogy megszerezzék az alapképzettséget, amely elengedhetetlen feltétele a továbblépésnek - annak, hogy a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő szakképzettséget szerezzenek. Az elavult szakmákkal rendelkezők esetében új szakképesítés megszerzését teszi lehetővé a program. Az új projektre 10 milliárd forint áll rendelkezésre 2007-2008-ban, így 18 ezer fő juthat szakképzettséghez.
A kis- és középvállalatok munkavállalóinak munkahelyi képzésére három milliárd forint áll rendelkezésre. A pályáztatás során egy-egy társaság támogatásának összege elérheti a 10-50 millió forintot. A támogatható tevékenységek között a számítástechnikai, idegen nyelvi, vezetőképzési, vállalkozási ismeretek egyaránt szerepelnek. Mintegy hatezer munkavállaló képzésére nyílik lehetőség.
Az Új pálya program célja, hogy a közszférát érintő változások következtében pályamódosításra kényszerülő, munkavállalók számára segítséget nyújtson az újbóli elhelyezkedéshez, különös tekintettel az egészségügyben és az oktatásban dolgozókra. A program azonban azokra is kiterjed, akiket a pedagógus vagy egészségügyi végzettséggel a regisztrált álláskeresők között tartanak nyilván. A most induló másfél éves program értéke két milliárd forint, de ez csak az első lépés. A következő hét év során várhatóan összesen 4,5 milliárd forint áll rendelkezésre.