A kormány megbízásából a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség tavaly december 20-án hivatalosan benyújtotta az Európai Bizottságnak az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) 15 operatív programját - köztük a Környezet és Energia Operatív Programot (KEOP) -bemutató dokumentumokat. A programokat a bizottság már elfogadta, így megkezdődhet azok akcióterveinek végrehajtása, ami egyben azt is jelenti, hogy a magyar állam uniós pénzből finanszírozhatja a meghirdetett pályázatokat.
Az alapok
A 2007-2013 közötti európai uniós költségvetési időszakra vonatkozó ÚMFT és ezen belül a KEOP (korábban: Környezeti Operatív Program - KOP) a két legfontosabb magyar fejlesztéspolitikai dokumentumra, az országgyűlés által 2005-ben elfogadott Országos Fejlesztéspolitikai Koncepcióra és az Országos Területfejlesztési Koncepcióra épít.
A KEOP alapvető célja Magyarország fenntartható fejlődésének elősegítése a biztonságos, tiszta és jó minőségű környezet, az egészségesebb, hosszabb és teljesebb emberi élet lehetőségének megteremtésével. Az első KEOP-pályázati csomag várhatóan 2007. szeptember 18-án indul, majd ezt követően 2008 januárjában kerül sor a másodikra. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közlése szerint az első kétéves keret - 2007-2008-ra - 29 milliárd forint lesz.
Szeptemberben négy konstrukció jelenik meg, a következő témakörökben: Hő és/vagy villamosenergia-előállítás támogatása (KEOP 4.1.1), Energetikai hatékonyság fokozása (KEOP 5.1.1), Harmadik feles finanszírozás - energetikai hatékonyság fokozása (KEOP 5.1.2), valamint Környezetvédelmi célú informatikai fejlesztések a közigazgatásban (KEOP 6.3). A KEOP pályázatai feltehetően nagy érdeklődésre számíthatnak, hiszen egyre többen tartják szem előtt az energiatakarékosságot és a környezettudatos gazdálkodást.
Megújuló energiaforrás-felhasználás
A megújuló energiaforrások alkalmazásának meghatározó területe a hő- és/vagy villamosenergia-termelés a fosszilis energiahordozók kiváltására a meglévő ellátási területeken, illetve új többletkapacitások létrehozásával. A hazai adottságok lehetőséget adnak a megújuló energiaforrások intenzívebb kiaknázásához, ugyanakkor a szükséges beruházások megtérülése és kockázata megkívánja ezeknek a beruházásoknak az ösztönzését, támogatását. A támogatás persze a gazdaság egész területén szükséges és indokolt: Így az intézmények, nonprofit szervezetek mellett a gazdálkodószervezeteknek - különös figyelemmel a távhőt termelőkre és szolgáltatókra - is részesedniük kell belőle.
A KEOP 4.1.1 elsősorban kkv-k és önkormányzatok, önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok (például távhőszolgáltatók) által megvalósítandó, hő- és/vagy villamosenergia-termelésre, valamint bioetanol-előállításra fokuszáló, kis- és közepes méretű projekteket támogatja, az adott projekt megtérülési paramétereitől függően 10-50 százalék közötti arányban. E beruházások eredményeként a megújuló energiaforrásokból termelt hő- és villamos energia részaránya a teljes energiafogyasztáson belül növekszik, s hozzájárul a fosszilis energiahordozók felhasználásával járó szén-dioxid-kibocsátás mérsékléséhez.
A konstrukció
A támogatás mértékének megállapításánál figyelembe veszik az adott projekt jövedelemtermelő képességét, megtérülését, költséghatékonyságát. Kiemelt szempont az adott energiaforrás fenntartható használatának igazolhatósága.
A konstrukció figyelembe veszi Magyarország kiemelkedően kedvező mezőgazdasági adottságait, ezért a környezeti szempontokat is szem előtt tartó, elsősorban energianövényekre és mezőgazdasági melléktermékekre alapozó, mezőgazdasági fejlesztéshez kapcsolódó megújuló energiatermelésre összpontosít, de lehetőséget ad a fafelhasználására is, ha nem sérül a fenntarthatóság elve (például vágástéri apadék, fafeldolgozási hulladékok).
A megújuló energiaforrások alkalmazásának fontos területe a szilárd biomasszára alapozott energia előállítása és felhasználása is. E terület speciális szegmense a biológiai eredetű motorhajtóanyagok és/vagy komponensek előállítása, ami szintén elősegíti a fosszilis energiahordozók kiváltását.
Teljes cikk a Piac és Profit július-augusztusi számában.