Ficsor Ádám, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium európai ügyekért felelős szakállamtitkára magyar újságíróknak elmondta, hogy megbeszélést kezdeményezett az eltérő pártállású magyar EP-képviselőkkel. A megbeszélés nagyon sikeres volt - közölte. Beszámolt arról, hogy egyetértettek abban, hogy közös érdek az ilyen helyi csoportok sikeres működése, és azokon a helyeken, ahol problémák vannak a megalakulás mikéntjét illetően, ott törekedni kell a megegyezésre. A szakállamtitkár szerint az ország nagyon jelentős részén helyes mederben folyik ez a program, és csak néhány olyan hely van, ahol szakmai vagy politikai konfliktusok terhelik a folyamatot.
Hagyják abba a kakaskodást!
Surján László, aki - polgármesterek jelzései alapján korábban panaszt emelt a LEADER-csoportok megalakulásával kapcsolatos állítólagos visszaélések miatt - hangsúlyozta, hogy pártállás szerinti alapon senkit nem szabad kizárni ezekből a csoportokból. Disszonánsnak nevezte azt, ha ez a program vitával jár, és felháborítónak, ha kiszorítással kapcsolódik össze. Egyetértően idézte a szakállamtitkár szavait: "az üzenet világos: tessék megegyezni".
Ficsor és Surján egyaránt hangsúlyozta, hogy amennyiben bizonyíthatóan jogszerűtlenül zártak ki valakiket egyes LEADER-csoportok megalakulásakor, az ellen bírósági eljárás kezdeményezhető, ha nem jön létre a megegyezés. "Hagyják abba a kakaskodást, vessék le magukról a pártmezeket" - fogalmazott a néppárti EP-képviselő.
Más vidékfejlesztésre van szükség
Harangozó Gábor szocialista EP-képviselő ugyanezen a napon arról szólt, hogy az EP agrár- és vidékfejlesztési bizottságának hétfői ülésén egyebek közt elhangzott: az EU-tagállamok aránytalanul sok forrást költenek modernizációra és a környezetkímélő agrárgazdálkodás támogatására, azonban nagyságrendekkel kevesebb forrás jut egyebek közt a LEADER típusú vidékfejlesztési akciókra.
Harangozó a bizottsági ülésen arra hívta fel a figyelmet, hogy a vidék népességeltartó, munkahelyteremtő képessége kulcsfontosságú a mezőgazdaság számára. Szerinte az érdemi vidékfejlesztéshez, a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatásához szükség van a közszolgáltatások átfogó fejlesztésére, beleértve az egészségügyi, oktatási, közlekedési, üzleti infrastruktúra megfelelő feltételeinek megteremtését, ami a jelenleginél nagyságrendekkel több uniós forrást igényel.