A mostani forrás csaknem tízszerese a korábbiaknak, hiszen az első fejlesztési terv keretében erre a célra még csak 4,7 milliárd forint állt a három megye rendelkezésére - emlékeztetett Ujhelyi István. Az államtitkár felhívta a tenderezők figyelmét, hogy a pályázatokon valószínűleg csak azok fognak tudni nyerni, akik képesek és hajlandóak az összefogásra.
A natúrpark egyesület még 2005-ben nyert a Regionális Operatív Program kertében közel egy milliárd forintot, amelyből hat településen valósultak meg turisztikai és környezetvédelmi beruházások - mondta Vantara Gyula, Békéscsaba polgármestere. Mivel a program 97,5 százalékos kormányzati és uniós támogatáshoz jutott, így mindössze 23,7 millió forint önrészt kellett biztosítania az együttműködő hat Békés megyei önkormányzatnak. (Korábban az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács döntött milliárdos idegenforgalmi fejlesztésekről.)
A már befejezett beruházások között Köröstarcsán felújították a kishajó kikötő környezetét és egy népi, kulturális ökocentrumot hoztak létre, míg Békés kishajó-kikötővel és kishajó-átemelővel gazdagodott a Kettős-Körös partján. Ennek a beruházásnak az eredményeként immár a kirándulók számára hajózható a Körös a folyó romániai szakaszától egészen a Tiszáig.
Békéscsabán, a Széchenyi-ligetben teljesen megújult az egykori sörkert, ahol most egy környezetvédelmi látogatóközpont létesült. Gyulán pedig kishajó kikötők épültek az Élővíz-csatornán, illetve felújították a város egyik legjelentősebb zöld felületét, a Csigakertet. Dobozon, a település melletti Szanazug üdülőterületen parkolókat építettek, valamint a község területén ökoturisztikai útvonalakat alakítottak ki. Végül pedig Mezőberényben, a város által védetté nyilvánított ligetbe egy korszerű színpadot, valamit a város melletti Szikes-tónál, nádfedeles madármegfigyelőt építettek.