Az EU-tagországok versenyképességi ügyekkel foglalkozó minisztereinek brüsszeli találkozóján - minden bizonnyal a kötetlen vacsora keretében - próbálnak megállapodásra jutni az öt jelölt egyikéről. Az uniós kutatóintézet célja, hogy - elsősorban mintegy hálózatirányító tevékenységet folytatva - hozzájáruljon az EU versenyképességének növeléséhez, a kutatás fellendüléséhez. Hét év alatt mintegy 300 millió eurós költségvetéssel rendelkezik majd, várhatóan 50-60 fős személyzettel kezdi meg működését. Első programjai minden bizonnyal a megújuló energiaforrások és a klímaváltozás témakörében indulnak majd.
Budapest mellett a németországi Jena, a lengyelországi Wroclaw, a spanyolországi Sant Cugat del Valles (Barcelona), valamint a közösen induló Bécs és Pozsony szeretné elnyerni a jogot, hogy az intézet székhelye lehessen. Bár az esélylatolgatások szerint Magyarországnak jók a kilátásai, egyelőre nem lehet megjósolni a színfalak mögött zajló egyezkedések kimenetelét. Budapest mellett szól elsősorban, hogy Magyarországon még nincs uniós ügynökség vagy intézet - a többi pályázó országban már van.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Nicolas Sarkozy francia elnök a minap bejelentette - Franciaország (a pályázó várost nem indító uniós tagállamok közül a legbefolyásosabb) Budapest mellett teszi le a voksát. Hivatalos közlés szerint több más tagország is jelezte, hogy a magyar pályázatot támogatja.
A kormány már több rendelkezést hozott az intézettel kapcsolatban egy Magyarország számára kedvező uniós döntés esetére. Eldőlt, hogy az intézet épülete a minden szempontból ideális Infoparkban lesz, továbbá a kormány húsz évig vállalja az épületbérlet költségeit és öt évig húsz alkalmazott teljes bérköltségét.
Mint arról lapunk korábban beszámolt, az intézetet 2013-ig körülbelül hat tudás és innovációs közösséget hoz majd létre, amelyek az európai gazdaság és társadalom szempontjából alapvetően fontos területeken keresik a választ a hosszú távú stratégiai kihívásokra. A tagállamok versenyképességi ügyekért felelős miniszterei a múlt héten, a költségvetési viták során, abban állapodtak meg, hogy különböző költségvetési fejezetekből plusz 309 millió eurót allokálnak az intézménynek, amely így 2008-ban kezdheti meg működését. A költségvetés további részét a köz- és a magánszektorból származó 2,1 milliárd euró tenné ki.