Essősy Zsombor a tanácsadó cégek munkájával kapcsolatban hangsúlyozta: a nyertes pályázat megírása után nem szűnik meg a szerepük, mivel a pályázat megvalósulásáig folyamatosan együtt kell működniük az ügyféllel. Erre szerinte azért van szükség, mert a vállalkozásoknak a pályázati anyagok összeállítása mellett a beruházás megvalósításának megfelelő dokumentálása is komoly nehézségeket okozhat.
Az Európai Unió számos, egyébként megvalósuló fejlesztéstől azért kénytelen megvonni a támogatást, mert nem megfelelően tett eleget az időszakos beszámolási kötelezettségének - hívta fel a figyelmet Essősy Zsombor.
A tanácsadó cég közleménye szerint a MAPI ügyfelei az elmúlt 5 évben mintegy 40 milliárd forint európai uniós támogatást nyertek el, a 30 pályázatíró szakembert foglalkoztató társaság eredményességi rátája meghaladja a 90 százalékot. A gazdasági és önkormányzati szektorból kikerülő mintegy 400 ügyfél 98 százaléka évek óta visszatérő partner.
Juhász Gábor Zsolt pályázati menedzser egy a témában áprilisban rendezett konferencián a felkészültséget és a gyorsaságot nevezte a sikeres uniós pályázat titkának. A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola oktatója szerint a magyarországi pályázatírói piac rendkívül telítődött az előző években, de a nehéz gazdasági környezet miatt egyre több cég gondolja úgy, hogy megéri figyelemmel kísérnie a pályázati lehetőségeket.
Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumtól korábban kapott adatok szerint az Európai Unió által Magyarországnak biztosított források felhasználására 185 uniós pályázat jelent meg 2007-ben, a kiírások száma az idén pedig már jóval 200 fölé emelkedett. A rendelkezésre álló több mint 3.000 milliárd euró felét pályázatokon hirdették meg, míg a másik fele egyedi nagy projektek finanszírozását szolgálja.
Az I. Nemzeti Fejlesztési Terv kifizetéseiben Magyarország első a vele együtt csatlakozott országok között, mivel a 2008. végéig felhasználható pénzek 87 százalékát fizette ki az előző évben.