Múlt heti fonákságok Moszkvába illő Tertákkal

Olaszországban – klubszinten – nagyon is van foci, tehát nagyon is jó jövedelmek keletkeznek, s nagyon is jó oka lehet az Európai Uniónak szigoríttatni az itáliai törvényt. Az EU-s Magyarország ezt hogyan ússza meg? Hát úgy, hogy nincs focitörvényünk, amit az unióssal harmonizálni kellene, de mint látjuk – s az a nagyobb baj – nincs foci sem, ami miatt Brüsszel észre venné a magyar joghézagot.

A munkakönyv intézménye megszűnt, dr. Terták Elemér legnagyobb szerencséjére. Ő ugyanis több kötetet mondhatott volna magáénak, a múlt héten újabb bejegyzéssel. A közgazdász az elmúlt másfél évtized alatt elég jelentős számú bankban, államigazgatási munkahelyen dolgozott, volt magyar, koreai, német hitelintézetnél, s legutóbb László Csabát tekinthette munkáltatójának. Az ex-pénzügyminiszter meghívását elfogadva ugyanis lemondott bankvezéri többszörös jövedelméről, hogy az államigazgatást szolgálja. Csakhogy főnökétől megszabadult a kormányfő, új minisztere pedig tőle – jelenthetjük tehát, hogy Terták urat alighanem ismét a bankszektor szippantja magába.

Távozni a Pénzügyminisztériumből ilyenkor a legjobb, míg más nyaral, addig a PM-csapat mostanában kelti a legmagasabb „munkahullámokat” a nyári hírszezon állóvizén. Teszi ezt kormányfői és SZDSZ-es, MSZP-s bábáskodás mellett úgy, hogy óriási hangerővel dobta be: adócsönd! Egy kukkot sem szóltak arról, amiről jóformán mindenki tud: e napokban tárgyalta pártfőnökökkel, majd frakcióvezetőkkel a jövő évre javasolt elvonáspolitikát. A 48 százalékos sávot, a tőkejövedelmek megsarcolását, netán a kedvezménymentesség ellenében mérsékelhető személyi jövedelemadót. Terták Elemérnek ebben az ügyben már bizonyosan nem kell megszólalnia, a „titokgazdák” elintézik nélküle is a csöndet. A távozó pénzügyminisztériumi államtitkárnak bizonyára nem kínálnak fel Moszkvából állást, pedig nem járnának rosszul, ha a magyar bankkonszolidációs időket testközelből megtapasztaló szakember tanácsait hasznosítanák. Az orosz parlamentben a Duma éppen a múlt hét legelején tette ismertté az egy lábon sem álló bankrendszerre vonatkozó új törvényét. Azt, hogy garantálja a betétbiztosítással nem rendelkező pénzintézeti ügyfelek pénzének biztonságát a bebukó bankoktól függetlenül is. Hát ezt így kell intézni, orosz polgár, ki ne vedd a lóvét a bankból, sőt, akár még takaríts is meg: nem akárki, hanem az állam vigyáz rá. Piciny apróság: a törvény akkor lép hatályba, amikor további két fórum, a szövetségi tanács és maga Putyin elnök is rábólint. No és addig? Addig (is) zavartalanul működik a likviditási válság, s mindaz, amit mi, magyarok a ’90-es évek elején már megismertünk, kitanultunk.

Terták úr tehát igen jó árfolyamon eladható Moszkvában. Persze aki ismeri a múlt héten állástalanná vált szakembert, az tudja: csöndes, megfontolt, nyugodt, kiegyensúlyozott férfiú, akiről az nehezen képzelhető el, hogy hruscsovi stílusban lehúzott cipője sarkával veri a pulpitust, nyomatékosítva igazát. Ha maradt volna államtitkár, akkor a szigorú érdekérvényesítésre Pesten is szüksége lett volna: Draskovics Tibor pénzügyminiszter meghirdette ugyanis a 0 bázisú tárcafinanszírozást, ami többé-kevésbé azt jelenti, hogy nem a megelőző év kiadásainak megfejelése az, amivel számolhatnak az egyes tárcák, hanem programokat, feladatokat kell bemutatniuk, hogy pénzt kapjanak hozzá. Vagyis harcoljanak. Az újdonság – a múlt heti plusz – az, hogy Baráth Etele politikai államtitkár is beleszeretett a PM-es módszerbe. Meg is hirdette: ő is versenyeztetni kívánja a programokat, a nemzeti fejlesztés amúgy mind bőségesebb forrásából a leghatékonyabb elképzelések gazdái használhatják majd fel a legtöbb pénzt. Immáron két pályán is küzdeni kénytelenek a tárcák azért, hogy legyen miből finanszírozniuk programjaikat. Vélhetően az agrárium vezérkara lesz képes mind a jövő évi költségvetési kiadások, mind a nemzeti fejlesztési lehetőségek megszerzésének versenyében az élre kerülni. Hogy miért? Hát azért, mert ott legalább hivatalból tudják, mi a különbség a körte és az alma között. Másként fogalmazva, a büdzsé derbi résztvevői között nincs két azonos versenyszámban induló szereplő: a súlylökő a gátfutóval vetélkedik, nem a másik súlylökővel, a középszerű sprinter pedig röhögve győzi majd le a gyaloglás szépringású bajnokát.

Ha sport, legyen sport – a múlt héten tudta meg a magyar közvélemény is, hogy az olasz focitörvény igencsak csípi Brüsszel szemét. Az ultimátum szerint Rómának vissza kell vonnia a profi labdarúgóklubok egyszerűsített számviteli szabályozását, mert azzal túlságosan is sikeresen ködösíthetik az egyesületek pénzügyi tevékenységét, finanszírozási módszereit. Ebbe az uniós meccsbe a magyar labdarúgás két góllal szállhat be, azokkal a találatokkal, amelyekkel néhány héttel ezelőtt megszentségtelenítette a német válogatott hálóját. Ennyire futotta, meg annyira, hogy a következő szezon előtt a honi labdarúgás pénzügyesei rugdossák az öngólokat, s kis igyekezettel az FTC és a DVTK nélkül kezdődhet az NB I. A „kis pénz kis foci” szállóigét abból az időből ismerjük, amelyikben foci még volt. Most a „kis pénzért kis focit sem” módosítás kerekedik ki a fehér asztal mellett még csak nem is gombfocizó döntnökök jóvoltából. Vagy egyszerűen csak arról van szó, hogy az uniós jogharmonizációból a magyar labdarúgás kimaradt? Igen, a múlt heti Róma-Brüsszel vita ezt mutatja: Olaszországban – klubszinten – nagyon is van foci, tehát nagyon is jó jövedelmek keletkeznek, s nagyon is jó oka lehet az Európai Uniónak szigoríttatni az itáliai törvényt. Az EU-s Magyarország ezt hogyan ússza meg? Hát úgy, hogy nincs focitörvényünk, amit az unióssal harmonizálni kellene, de mint látjuk – s az a nagyobb baj – nincs foci sem, ami miatt Brüsszel észre venné a magyar joghézagot.

Elviszik a vizet, hogy legyen hely a víznek – jut eszünkbe a fociról egy másik sportág. A múlt hetet azzal nyithatta Budapest ékessége, a Margitsziget, hogy lebontották az utolsó jogi akadályt is a Hajós Alfréd Uszoda bővítése elől. Így a „Fedett” hamarosan felkészülhet a magyar fővárosban rendezendő úszó világversenyre, amúgy pedig a szürke hétköznapokon a nép is vízbe szállhat, mégpedig több medencében. A nemzetközi verseny rendezési joga kellett ahhoz, hogy bölcs hatóságaink felfedezzék: a sziget legbarátságtalanabb létesítménye az ásványvizet palackozó üzem az uszodával szomszédos telken. Ott, ahol emberkíméletből nincs helye az autóknak, csak a bringázok, futók, teniszezők, úszók és sétálók tanyázhatnak, tonna- és hektoliterszám fuvarozzák a palackokat – szaknyelven: göngyöleget – és az ásványvizet. Az uszodabővítés kedvéért szerencsére végre víztelenítik a Margitszigetet – de vajon mi lesz az ott felszínre hozott értékes nedűvel? Nem tudjuk, de nem aggódunk: nem csupán a múlt héten születtek gazdasági és közéleti fonákságok, ilyen hírekre bizton számíthatunk a jelenben és a jövőben is.

Előző írásunk:

Múlt heti fonákságok – Szanyi-kálóval

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo