Múlt heti fonákságok - virtuális és valós tőzsderekorddal

Az MNB a hétfői kamatvágást, Járai Zsigmond elnök utoljára dönthetett a neki kedves monetáris szűk csapattal, a várakozásokat meghaladó mértékben teljesítette, így tehát a kereskedelmi bankok már akár el is kezdték lefaragni - a betéti kamatokat

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Virtuális és valós optimizmus száguldott végig az országon. A múlt hét utolsó munkanapján újabb plafont szakított át a tőzsdeindex, a 18 ezer pontos lélektani, történelmi határ elérése - egy hét alatt az ezer pontos gyarapodás - gyorsabb növekedésnek tűnik, mint amennyit nyúlt fölfelé az Árpád híd pesti hídfőjénél épülő első budapesti felhőkarcoló. Ez a valós börzeszáguldás teljesen párhuzamosan ment végbe a tőzsdei mágusok virtuális menetelésének lezárásával, úgy hirdettek eredményt a versenyen, hogy egyben elkönyvelték: némely ifjak teljesítménye kiemelkedően jó hozamban öltött testet. A 12 héten át folyó tőzsdemágus versenyen ugyan elvi pénzt használtak a versenyzők, ám a valós kereskedéshez kapcsolódtak - elvileg.

A legjobban szereplők az informatikus szakmájúak voltak - talán nem véletlenül. Az internetes szimulációs játékon a nyertes az egymillió forintját több mint megduplázta, 2,4 milliót csak azért nem vágott zsebre, mert a játék tényleg játék volt. A magyarországi otthoni szélessávú internet hozzáférések ára és statisztikája alapján pedig arra nem nehéz következtetni, hogy a versenyzők, ha tényleges pénzzel tényleges haszonra tettek volna szert, akkor  a munkahelyük, az iskolájuk minimum részesedést kért volna tőlük. Elvégre a cég, a tanintézmény infrastruktúráját, szélessávú előfizetését használva kaszált a győztes, meg a második és harmadik helyezett, illetve a több ezer őket követő. Mindemellett az egy évtizeddel ezelőtt még kevésbé Budapest centrikus tőzsdézés - az akkor még jóval szerényebb informatikai háttérrel - mára már teljesen beszorult a fővárosba. S bár egy nyíregyházi legény vitte el a pálmát a tőzsdeszimulációs versenyen, nem sok jelét látni annak, hogy ez azért történhetett, mert a BÉT-vezérkar egy éve tartó, tőkepiacot népszerűsítő országjárása, roadshow-ja egyben a budapesti falak lebontását is eredményezte volna.

Lekéstük. Pedig érdemes lett volna megkérdezni az üzleti, gazdasági - és politikai - folyamatokat másabb, frissebb, élesebb szemmel látó fiatalokat, például a szimulációs verseny győzteseit: ha tőzsdén lenne az a kommunikációs cég, amely Duna TV nevet visel és mint kiderült, a minap kinevezett elnöke kapásból kirúgta az összes fontos helyettest és főnököt, vajon nézettebb lesz-e, a hirdetők szemében pedig értékesebb, avagy éppen fordítva?  Azaz: a képzeletbeli Duna-részvényeknek megnő az ázsiójuk, vagy piacképtelenné válnak? E múlt heti dunás nagytakarításból még nem ocsúdhatott föl sem a közszolgálati tévé stábja, sem az a politikai baloldal, amelyik átsegítette az egykori fideszesített Uránia mozi éléről a Duna elnöki székébe az új kegyeltet. Mivel még senki sem tápászkodott fel, nem volt értelme szondázni: a legutóbbi időkig híreket közlő hírműsor például csak elindult, vagy át is ment a struktúrált, csomagolt, fűszerezett, manipulált hírek csatornájába?

Mert ha elindult, de még nem ért át, akkor bizony az új Duna szempontjából rosszkor volt (van) a traktoros és gazda demonstráció a Kossuth téren. A didaktikus orientálást, mint olyat még nem láthatta a nagyérdemű. Csak hallgathatta. Hála a közszolgálati rádió egyik esti, majd megismételt reggeli riportja jóvoltából. Az egymás után megszólaló gazdák egymástól független dolgokat követeltek, az egyiknek a mézhelyzet fájt, a másiknak az, hogy Szanyinak hívták a korábbi agrárállamtitkárt, a harmadik a hibás adminisztrációját varrta a kormányzat nyakába, a negyedik a családi gazdaságokat siratta, s valahol a sor végén akadt olyan is, aki a túltermelést, a rossz és hiányos tárolási kapacitást kifogásolta. Ha nem kérdez közbe a riporter, akkor nem derül ki, hogy tényleg nem beszélnek egy nyelven a megkérdezett demonstrálók. Hanem azt hiszi a hallgató, hogy igen jól megszerkesztett, az érveket tudatosan egymás után rakó műsort hall.

Ez a több mint kuszaság az elektronikus sajtó háza táján arra mindenképpen jó, hogy a múlt héten megerősítést nyert korábbi hír Széles Gáborról és gazdasági tévéjéről tovább borzolja a csak fekete és fehér színekben látó médiapolitikusok, az emide vagy amoda elkötelezett kurátorok idegeit. Ha másért nem, hát azért, mert az üzletembert a '90-es években sokan miniszteri székbe álmodták bele, nem minden ok nélkül, különös tekintettel akkori MDF-es kötődésére. Ámde a mai gazdasági tévévágya - milliárdos közvetlen és cégekben lévő vagyonából vidáman finanszírozhatja is, mégpedig nem úgy, ahogy manapság szokás sajtótermékeket indítani, megvéve a piac legolcsóbb, legrosszabb, leggátlástalanabb embereit és alamizsnát lökve kiszolgáltatott, állás nélküli újságba íróknak - a jobboldal tévécsatornáját ütné ki a nyeregből. No de ha így van, vagy lesz, s valamilyen oknál fogva tényleg objektív, tényleg a tényeket közvetítő hírharsonát - magyar BBC-t - dob a piacra Széles, mi lesz hazánk kurátor testületeivel, s mi az elektronikus médiát szabályozó törvénnyel, hiszen emez is, amaz is oldalakat ismer, de oldal nélküliséget nem. Ezt valószínűleg nem csupán a bizottságok és pártkommunikátorok nem tudják megválaszolni, hanem maga Széles Gábor sem, ezért aztán röhöghet a markába az összes Hír TV-s: az ellenfélnek az elmúlt húsz évben sikerült a fél országot privatizálnia - legyen az Videoton vagy Ikarus - , többnyire sikerült szerzeményeit piacképes vállalkozássá feljavítania, de azt a falat, amit sajtónak hívnak, neki sem sikerül áttörnie.

A korszak másik nagy privatizátor-cégfeljavító vállalkozója, a ma már szinte csak a főiskolájának élő Tamás István a múlt héten talán meg is válaszolta - igaz, egy sajátos kérdés-felelek segítségével -, meddig kell várni egy-egy érdemi változás bekövetkezéséig. S ez talán üzenet Szélesnek is, odébb van az, amikor csatornájáról ránk mosolyog a mégoly vad pénzügyi krachot is szívhez szóló optimizmussal elénk táró Berecz Anna. Amúgy az IBS-tulajdonos Tamás Istvánt a Klubrádióban ugyancsak egy jeles közgazdász újságíró faggatta szombaton délelőtt, közölve volt a mérnöki végzettségű üzletemberrel: látszik rajta is, hogy a szocializmus gyermeke, elvégre három és ötéves tervekben gondolkodik, számol. Ha a közgazdász riporter Kun Zsuzsa e délelőtti műsorának egy másik darabkája egészen véletlenül nem Brüsszelben, az Európai Unió valamely hivatali helyiségében készült volna, még azt is mondhatnánk, szegény leány, a közép távú tervezésről valóban az maradt meg benne, amit a Közgázon a "marxi időkben" lehetett tanulni. Mindemellett a mikrofon előtt ülő vendég, a nagy privatizátor és cégfeljavító ekkor adta az uniós léptékű választ is - talán hajazva egy kevéske EU-s forrásra az üzleti főiskola javára a 2007-2013-es brüsszeli büdzséből - , hiszen leszögezte: hétévenként megy végbe érzékletes változás tevékenységében, üzleti cselekedeteiben. Bizonyára felmérhette Tamás István, ha egyszer egy közgazdász riporter ül mellette a stúdióban, akkor illik közgazdászul a kondratyevi ciklusokra is emlékeztetni őt egy cseppet. Megtette. A rádióhallgató pedig megsejthette, nyomban elkezdett gyűjteni, hogy hét év múlva legyen annyija, hogy beírathassa gyermekét az üzleti iskolába.

Amúgy a változatlanul növekvő, inflációját tekintve váratlanul jó pozíciót elérő magyar gazdaságban a munkával is rendelkező polgárnak nem is lesz talán annyira nehéz félre tenni. Bár az is igaz, hogy a pénz árát a betétet gyűjtő bank kicsiny összegben határozza majd meg, s ha az üzleti iskolát szánja gyermekének a szülő, akkor esetleg más megtakarítási formákkal, vagy éppen a tőzsdével is illik megbarátkoznia, ha a hozammal is számolni akar a tandíj befizetéséhez. Mindenesetre az MNB a hétfői kamatvágást - Járai Zsigmond elnök utoljára dönthetett a neki kedves monetáris szűk csapattal - a várakozásokat meghaladó mértékben teljesítette, így tehát a kereskedelmi bankok akár már el is kezdték lefaragni, stílusosan először csak a betéti kamatokat.

De mi lesz itt, ha további négyen rontanak neki a jegybanki alapkamatnak? A köztársasági elnök ellenjegyzése után a kormányfő a múlt héten kinevezhette a Monetáris Tanácsba az általa jelölt négy új tagot - s mikor ezt tette, már hallhatta, olvashatta is az "elvárást": menjen csak le az év végéig 7 százalék alá az alapkamat. Ez azért már valami: kezd olyan lenni a honi gazdaságpolitika, mint a hajdani május elseje, amikor is a sör és a virsli mellett a "felvonulók kérték"-ben öltött testet az össznépi boldogság. Igen ám, de a Felvonulási tér a múlt héten foglalt volt, bár kérni az ott lévők sem felejtettek el.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo