Múlt heti fonákság - a Sándor-palotába címzendő hatástanulmánnyal

Azért ez nem semmi, gazdaságtörténetet "mi lett volna, ha..." stílusban, mégpedig nem is hátrafelé, hanem előre tekintve még nem írt senki.

A GKI-nak pedig mi küldjük vissza megfontolásra az előrejelzését. Úgy, mint Sólyom államelnök a társadalombiztosítási törvényt visszapostázta az országgyűlésnek. Ugyan miért is gondolja a gazdaságkutató, hogy a tb-büdzsé megmarad olyannak, szuficitesnek, mint amilyen 2007-ben volt, ha egyszer a köztársasági elnök elvárja, hogy egészségügyi reformot csak az ellenérdekelt orvostársadalom támogatásával lehessen végrehajtani? Sőt, egy-két párt és szakszervezet egyenesen az Alkotmánybíróság segédletéve igyekszik meghaladni a köztársasági elnököt, hiszen el akarják érni, hogy a régi jó és kifejezetten magyaros szocializmus egészségügye költözzön vissza a kórházakba, a szak- és háziorvosi rendelőkbe, no és a patikákba. Sólyom elnök a törvényt a minapi visszapostázáskor így kommentálta: az érintettek, az orvosok és az egészségügyi dolgozók többségének támogatása, de legalábbis elfogadó alapállása nélkül a változások nem járhatnak sikerrel.

Teljesen igaz, a változatlanság jár sikerrel. A gyógyítók igen nagy többsége a hatalmát, befolyását, pénztárcája és bankszámlája kétirányú tartós töltésének biztonságát látja veszélyeztetve a reform által. Ha a pénztár és a páciens - akit a dokik társadalma arra nevelt, hogy fél-analfabéta létére is vidáman felülbírálhassa az orvos döntéseit, majd saját agyilag ítélje meg, milyen kórságára milyen gyógyszert, kinek a tanácsára és mekkora mennyiségben szedjen - valódi minősítés alapján választ másik rendelőt, kórházat, akkor persze, hogy bajba kerülhet ama pénztárca és bankszámla kétirányú tartós töltése. Sőt, a páciens eléggé el nem ítélhető módon akár még meg is gyógyulna, ahelyett, hogy ország-világ előtt esküdne a dokijára, akihez az idők végezetéig jár vissza kezelésre, finom, szép színes tabletták felírására, s mindazon szolgáltatások zavartalan begyűjtésére, amelyeket szintén a központi költségvetésből pénzzel telipumpált - felülről nyitott - társadalombiztosítás finanszíroz.

Irány tehát a múlt, a növekvő terheket viselő állampolgárok bizalma, a szocializmus orvoslásának helyreállítása. A reformmentesítésre visszaküldött törvény maradvány értékeit is csak-csak lebontja a látszólag a vizitdíj és kórházi napidíj ellen népszavaztató főellenzék, és az alkotmánybírósági támadást beígérő al-ellenzék: ott folytathatja a közpénzek nyakló nélküli zabálását az egészségügy, ahol másfél-két évvel ezelőtt abbahagyta. A kérdés ezért tehát az, honnan vette a kincstári optimizmust a GKI, amikor azt jósolta a minap 2008-ról, hogy az 2007-nél is jobb lesz, meg élénkebb lesz, meg 3,5 százalékos növekedésre hajlamosabb lesz. Meglehet, fehér bottal járnak a GKI közgazdászai, amikor le is írják: folytatódik a fehéredés, a bruttó keresetek a versenyszférában 7,5%-kal, a költségvetési szektorban meg 6,5-7%-kal emelkednek. Ugye jó okkal küldjük vissza megfontolásra e múlt heti előrejelzésüket, hiszen még a jogászprofesszor államfő is politikai kategóriák alapján postázta a feladónak a törvényt, s nem a szakmai tartalmat kifogásolta. Ha pedig irány a múlt, akkor irány a paraszolvencia világa, ahol például ismét zavartalanul lehet közpénzből eltartandó, egészségtől kicsattanó rokkant nyugdíjasokat gyártani; ahol minden járási kórházat fel lehet szerelni államilag működtetett CT-vel, ha a helyi polgármester az adóforintokból akar helyben jótékonykodni és piros-fehér-zöld szalagot átvágni; ahol a szombaton és vasárnap is zárva tartó patikus elvárja, hogy ne péntek este kezdjen el haldokolni a beteg, hanem csak hétfőn, akkor, amikor kinyit a környék egyetlen, általa vezetett és tulajdonolt gyógyszertára.

A GKI jobban tenné, ha hatástanulmányt írna - vagy inkább porolna le - és küldene el a Sándor-palotába. Arról illene megemlékeznie a konjunktúrát kutató cégnek, hogy hogyan is volt két-három éve azzal a most is visszasírt régi típusú egészségüggyel, társadalombiztosítással, amely oly annyira nyitott volt felülről, hogy csak idő kérdése lett volna, mikor veszi át a pénzzel való feltöltést a teljesen kiürült hazai költségvetéstől az Európai Unió büdzséje. A Sándor-palota hatástanulmányt vár el, illetve külföldi tapasztalatokat, de csak azokat, amelyek mindenestül hasonlítanak a hatékonyságmentesen drága, s legfőképp a paraszolvenciáról szóló egészségügyi modellre. A politikai kategóriák segítségével nosztalgiázó köztársasági elnök még arra is utalt a minap, hogy a törvénynek választási lehetőség nélkül lennénk kényszerűen kísérleti alanyai. Bezzeg ifjú korunkban választhattunk, eldönthettük, hogy melyik kórház melyik orvosának helyezünk be mekkorára duzzasztott borítékot a zsebébe, a GKI pedig választhatott, hogy mekkora összeget tüntessen fel láthatatlan GDP-nek és láthatatlan jövetelemnek elkönyvelve.

A jóscég egyébiránt aznapra időzítette látomásainak nyilvánosságra hozatalát, amikor a köztársasági elnök maga elé rendelte a nyilvánosságot, hogy a tb-törvény visszaküldéséről értekezzen. A GKI ekkor még azt is volt bátor papírra vetni, hogy a reálbér a gazdaság egészében kb. 1%-kal emelkedik, de ezen belül a költségvetési szektorban alig több mint 0,5%-kal, a versenyszférában 1,5%-kal nő. Az adóelkerülés további mérséklődését is figyelembe véve - amelyet főleg az egészségügyi szolgáltatások járulékfizetéshez kötése kényszerít ki - ez csak 0,5-1%-os valós reálkereset-növekedést jelent az üzleti szférában, a 2007. évihez hasonlóan közel azonosat a közszféráéval.

Azért ez nem semmi, gazdaságtörténetet "mi lett volna, ha..." stílusban, mégpedig nem is hátrafelé, hanem előre tekintve még nem írt senki. Ezért vissza is szívjuk visszaküldési indítványunkat, hiszen a sci-fi közgazdaságtanban elbeszélve igazán eredeti műről van szó, melyet csak akkor, csak azon a napon lehet katartikus örömökre szert téve olvasni, amikor a legfőbb segédlet is megjelenik, egy elnöki fantáziálás arról, hogy a verseny és a magántőke bevonása a társadalombiztosításba alkotmányosan lehetséges, és adott körülmények között eredményre is vezethet.

Megjelent. A közgazdász-sci-fi és az elnöki látomás együtt, szinte kéz a kézben, méltó búcsúztatásaként 2007-nek, hiszen megtudtuk, merre mehetnénk.

Meg azt is, hogy merre megyünk. Mármint reform nélkül. Előre a múltba.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo