Ki kapott felhatalmazást a változtatásra?

Számtalanul idéztek - különösen Franciaországban - mert azt találtam mondani, hogy Európának egy új Margaret Thatcherre lenne szüksége - fogalmaz Steen Jakobsen, a dán székhelyű globális befektetési bank, a Saxo Bank vezető közgazdásza. Ez az utalás nem Thatcher asszony politikáját igyekezett igazolni, hanem inkább arra kívánta felhívni a figyelmet, hogy Európában a brit kormányfő 1979. májusi viharos győzelme óta sem kapott senki a szavazóktól hozzá hasonlóan egyértelmű felhatalmazást a változtatásra.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Steen Jakobsen

A közelmúlt választásait Dániában, Spanyolországban, a finneknél és a briteknél is inkább a hivatalban levő kormány elleni tiltakozás motiválta, és nem a valódi reformokkal járó rideg kihívások elfogadása. Manapság pedig a francia, görög és holland szavazók látszanak azokat igazolni, akik nem vállalnak az EU-val közösséget. Azaz ezúttal a szavazók tiltakozásának vezető témája az EU, mint az országos bajok legfőbb oka. A szavazók csupán a létező hatalmat ellenzik, de az még nem kristályosodott ki bennük, hogy valójában mit is akarnak.

Thatcher miniszterelnök asszony esetében az volt a lényeges, hogy felhatalmazást kapott, és drámai módon élt is vele, átfogó reformjai ámulatba ejtőek, sorfordítóak voltak. Csak ennyit akartam mondani, és nem a Thatcher-féle politika szükségességéről beszéltem, bár ami engem illet, Európára ráférne egy „retiküljével energikusan hadakozó asszonyság", aki képes lenne a németek irányította vasfegyelmet ellensúlyozni.

Úgy látom, Németország vonakodva áll Európa élén, és még akkor is óvatosan lépked, amikor lépésről-lépésre cuppan a sárban, s igyekszik elkerülni, hogy a német államot bárki belerángathassa az EU ingoványába.  Ha már itt tartunk: miért ennyire lapos és óvatos a vita, és miért félünk annyira az ellenkezéstől? Ezzel a hatalmas adósságválsággal megbirkózni csak vita és nyíltság árán lehet, mert ugyan a válság maga kezelhető lenne, de ha a bővítő-színlelő politikai lépéseket negyedévről-negyedévre szakadatlanul folytatjuk, egyre kevésbé lesz az.

Most határozott, hókuszpókusztól mentes politikai irányításra van szükség, ezt igénylik a választópolgárok, ha ezt látnák, sorban állnának, hogy rá szavazhassanak. Remélhetőleg a közösségi média én-központú világában nem mindenki tesped a kanapén, mint a krumpliszsák, örökre elveszve saját személyes kis buborékjában, miközben okostelefonján vagy iPad készülékén frissíti Facebook profilját.

"Várjuk ki, milyen szabályokat iktatnak törvénybe 2012 maradék részében és 2013-ban, akkor meglátjuk, hogyan csap le a válság igazán"

Aki Európában utazgat, talán - Görögországot kivéve - másutt még nem látja, nem érzi a válságot. De csupán azért nem, mert a szigor, amiről már oly sokat beszéltünk, még nem indult be teljes erővel. Valóban minden kormány a szigorításról beszél, egyesek néhány reformot a törvény betűje szerint már meg is valósítottak, és lehet, hogy már most is bajos minden, de várjuk ki, milyen szabályokat iktatnak törvénybe 2012 maradék részében és 2013-ban, akkor meglátjuk, hogyan csap le a válság igazán.

Az EU gazdasági növekedése a következő néhány negyedévben jut mélypontra. De ahogy zakatol a válság, és egyre maróbb a szigor, egyre fájóbb a sok adóemelés, úgy tör fel feltartóztathatatlanul a valódi reformot, a bővítés-színlelés uralmának végét követelő akarat, és ez jó hír. Hamarosan olyan rosszul állnak majd a dolgok, hogy rosszabb már nem is lehet, és szinte biztos vagyok benne, hogy 2013 vége előtt, valaki valahol Európában, talán épp Németországban, Thatcherhez méltó felhatalmazást kap a valódi változtatásra. (Az európai kilátások gyászosak, az Európára és a világgazdaságra ható kockázatok magasak más szakemberek szerint is.)

Thatcher asszony kivételes egyéniség volt, akinek az életműve, cselekedetei mind a mai napig hatnak. A változtatás öröksége révén, a közvetlen konfrontációval és a hókuszpókusztól mentes politikájával nemcsak a brit szigeteken, hanem egész Európában sikerült fordulatot elérnie, lényegtelen, hogy rossz vagy jó irányban. A mi mai helyzetünk ilyen típusú politikai irányítást követel, és reméljük, hogy a szavazók megtalálják, és hivatalba segítik a megfelelő (nő)személyt.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo