Irán és az USA fenyegeti a világot?

Közel hatvanezer embert kérdeztek meg, hogy megtudják, miként vélekednek az emberek a nagyhatalmi berendezkedésről. Növekvő támogatást élveznek azok az országok, amelyeket a világ nem tart katonai hatalomnak.

Egy felmérés szerint az emberiség leginkább Irán és az Amerikai Egyesült Államok erejének növekedését nézi rossz szemmel. Az ötvenkét országból kikerült 57 ezer válaszadó 39 százaléka Irán, míg 37 százaléka az USA szerepének csökkenését élné meg szívesen. Oroszország és Kína ténykedése többekből vált ki negatív, mint pozitív reakciókat. A szerzők szerint az emberek nem vágynak egy olyan világrendre, amelyben az amerikai hegemóniát más nagyhatalmak katonai versengése váltaná fel. Növekvő támogatást élveznek azok az országok (Brazília, Dél-Afrika és India), amelyeket a világ nem tart katonai hatalomnak.

Nagy-Británia lakosságának mindössze 32 százaléka (Franciaországban 65, Görögországban 69, Spanyolországban és Olaszországban pedig 56 százalék) számol az Európai Unió befolyásának növekedésével, miközben a britek 24 százaléka épp az ellenkezőjét gondolja. Az albánok, a moldávok és Koszovó lakosságának többsége szerint az EU szerepe nőni fog. Ukrajnában Oroszország hatalmának növekedésével többen számolnak (45 százalék), mint az EU-éval (41 százalék).

Csökken az unió befolyása

A csatlakozás előtt álló horvátok és törökök nagyobb része számol az Unió befolyásának csökkenésével (36 és 45 százalék) mint ennek ellenkezőjével (26 valamint 9 százalék). Törökország a leginkább "USA ellenes" országok közé tartozik. A válaszadók 56 százaléka szerint az USA befolyásának csökkennie kell, míg csak 4 százalék mondja ennek ellenkezőjét. Az oroszok szerepéről is hasonlóan gondolkoznak a törökök.

Az amerikai befolyás növekedését leginkább Afrikában (37 százalék) üdvözölnék. Miközben az EU 15-ökből kikerülő válaszadók többsége (51 százalék) ellenzi az USA szerepének növekedését, addig ez a szám Közép-Kelet Európában 37. Amerika hatalmának növekedését Albániában (71%), Koszovóban (61%), Panamában (45%) és magában az Egyesült Államokban (45%) szeretnék a legtöbben. Bosznia és Hercegovinában (80%), Luxemburgban (74%), Görögországban (73%), Szerbiában (72%) és Finnországban (71%) a nagy többség épp ennek ellenkezőjét akarja. Kisebb amerikai befolyást.

Iránnal kapcsolatban csak Szenegálban és Hong Kongban adtak többen pozitív választ, mint negatívat. Iránt legtöbben Luxemburgban (72%), Hollandiában (64 százalék) és az Egyesült Államokban ítélik el. Kína szerepének növekedését nem érzi jónak India és a Fülöp-szigetek válaszadóinak 42 százaléka. Hasonló véleményen van a japánok 39 és a Dél-koreaiak 34 százaléka. Az amerikaiak 45 százaléka is így vélekedik.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo