Görögország sorsára juthat az euróövezet

Jean Pisani-Ferry sürgeti az uniós vezetőket, mindenekelőtt a német kormányt, hogy legalább annyira koncentráljanak a gazdaságélénkítésre, mint a nemzeti költségvetési hiányok lefaragására. A Bruegel főigazgatója az alapblog.hu számára adott interjúban hangsúlyozta: ha a perifériára jutott államok minden erejükkel adósságuk lefaragására koncentrálnak, tovább romlik a versenyképességük.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Jean Pisani-Ferry szerint a 130 milliárd eurós mentőcsomag ellenére is rengeteg a kockázat, hogy vajon megmenthető-e az euróövezet számára Görögország. A megállapodásra azonban mindenképpen szükség volt ahhoz, hogy Athén kifizesse a márciusban esedékes törlesztéseit. „Ez a játék továbbra is nyitott”, fogalmaz a brüsszeli gazdasági kutatóintézet főigazgatója, aki szerint később derül majd ki, hogy nem azoknak volt-e igazuk, akik szerint mindez időhúzás csupán.

 

– A görögök szinte ugyanannyira érzik most megszégyenítettnek, sőt leigázottnak önmagukat, mint ahogy a németek az Első Világháborút követően, a húszas években. Görögország esetében azonban nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy elsősorban ők, a görögök a felelősök a kialakult helyzetért – mondja a szakember utalva a világon szinte páratlan korrupcióra, adóelkerülésre. Ugyanakkor szerinte az európaiak is felelősök, mert a végletekig húzták az időt, mígnem csak egy nyilvánvalóan végrehajthatatlan támogatási csomagot fogadtak el.

Jean Pisani-Ferry úgy véli, hogy a harmadik „őshiba” az volt, hogy rossz receptet írtak fel Görögországnak a helyesen felismert „iker-problematikája” kezelésére. Az európai kormányok és az IMF mérvadó vezetői szinte kizárólag az adósságra és a kiadáscsökkentésre fókuszáltak, a görög gazdaság versenyképtelenségét másodlagos ügynek tekintették.

A versenyképesség növelése lehet kiút

Európában a német recept úgy szól, hogy le kell építeni a külső adósságot, ami ugyanakkor szinte ellehetetleníti a gazdasági növekedést. A kiutat az export fokozása, azaz a versenyképesség növelése jelenthetné. A közgazdász szerint az előző görög mentőcsomag kapcsán az EKB-IMF-EU trojka óriási hibát követett el, amikor nem kérte Görögországtól, hogy számolja fel a görög alkalmazottaknak járó tizenharmadik, tizennegyedik havi fizetést. A bércsökkentés ugyanis alapfeltétele a periférikus országok versenyképesség-növekedésének.

Az EKB-nak is van feladata: amellett, hogy erősen növeli a likviditást, további kamatcsökkentéssel és a kamatok garantáltan hosszabb ideig való alacsonyan tartásával tud hozzájárulni a gazdasági növekedés élénküléséhez.

– Hagynia kell a közös fizetőeszköz gyengülését, és engednie kell, hogy Észak-Európában növekedjék, délen viszont valamelyest csökkenjen, legalábbis stabil maradjon az infláció. Másodsorban az Európai Bizottság meghatározóan csak arra ügyeljen, hogy a tagállamok fegyelmezett költségvetési politikát folytassanak, de ne akarjon mindenáron rövid távú, egészen precízen konkretizált deficitcélokat számon kérni. Harmadsorban azzal lehet az eurózóna problémáját hatékonyan menedzselni, hogy a bizottság minden tagországban támogatja a helyi gazdaságélénkítő csomagokat, amennyiben azok bizonyíthatóan kiegyensúlyozottan, jövőorientáltan, átláthatóan egyensúlyoznak, szelektálnak kiadáscsökkentések és kínálat-barát, vállalatokat, beruházásokat ösztönző adó-és bér, valamint munkaerőpiacot liberalizáló reformok között – tanácsolja Pisani-Ferry és hozzáteszi: a dél-európai térség egészének elhúzódó recessziója képes drámaian gyengíteni az eurózónát, és végveszélybe sodorni azt.

Az alapblog.hu-n megjelent interjúban a nemzetközi szakember beszél még a nemzeti kormányok politikusainak indítékairól, az őszinteség hiányának veszélyeiről és a fiskális paktummal kapcsolatos aggályairól. Pisani-Ferry szerint ez utóbbi önmagában véve inkább a német kormány presztízs projektje, és ily módon korlátozott, semmi esetre sem meghatározó a jelentősége az eurózóna stratégiai stabilizálása érdekében.

A teljes interjú a www.alapblog.hu-n olvasható

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo