Marc Faber aggasztónak tartja a kínai lassulás ütemének fokozódását, s egyben az a hazugságáradatot, amely az ázsiai állam helyzetéhez kapcsolódik. Álláspontjának alátámasztására olyan nem hivatalos – de általa nagyra tartott közgazdászok által készített – statisztikákra utalt, amelyek szerint a valóságban a kínai gazdaság másfél százalékkal növekszik.
„Senki sem ismeri a teljes igazságot. Mivel azonban alaposan ismerem, és megbízhatónak tartom a tajvani, a koreai nyilvántartásokat, és azok feketén-fehéren mutatják, milyen brutálisan visszaesett Kínába irányuló exportjuk, egész Kínával kapcsolatos gazdasági tevékenységük, nos, egészen biztosak lehetünk benne, hogy hazugság a 7,8 százalékos gazdasági növekedésre vonatkozó pekingi hivatalos előrejelzés” – emelte ki a Zentai Péternek adott interjúban.
Arról, hogy az adatok kozmetikázása mennyire lehet jellemző a világ más tájain, például Amerikában a közgazdász jelezve, hogy nem hiszi, hogy e szempontból Kína és az Egyesült Államok összevethető lenne, álláspontja szerint azonban az inflációt, annak számítását illetően „bizonyosan alkalmaznak Amerikában is olyan statisztikai csúsztatásokat, amelyek első körben elfedik az átlagembert érintő áremelkedés ütemét. Második körben pedig, ennek a kozmetikázásnak eredményeként, nem tekinthetőek valóságosnak, objektívnek, tudományosan alátámaszthatónak a GDP növekedését tükröző adatok sem. Nem kétséges a számomra, hogy a hivatalosan publikálthoz képest rosszabb a valós munkaerőpiaci helyzet az Egyesült Államokban, jóval több a munkanélküli, mint amit hivatalosan beismernek. Ez egészen biztos...”- szögezte le.
Marc Faber szerint egyszer eljön az igazság pillanata (miként 2000-ben és 2008-ban is összeomlottak a tőzsdék, bár a papírvárat mindig újraépítik). Arról azonban, hogy ez mikor következhet be úgy nyilatkozott…”az sem kizárt, hogy az igazság napja éppenséggel a holnapi nap lesz, bár ebben én is kételkedem. Ugyanis egyre fékevesztettebben és ellenőrizetlenebbül zajlik a gazdaság valós állapotához nem kötődő pénznyomtatás Amerikában, Európában pedig az objektíve nagy bajhoz vezető központi kötvényvásárlási program. Mindenesetre álvalóságot teremtenek a gazdaság szereplői köré. A legfőbb nehézség, a totális eladósodottság problémája nem hogy nem szűnik meg, hanem még súlyosbodik is, miáltal a bekövetkező robbanás, széthullás, összeomlás ereje még drámaiabb lesz. Elkerülhetetlen a bekövetkezés, a kérdés csak az, hogy mikor történik meg. Addig a Dow Jones index értéke akár százezer pontig is felszökhet...”
Az interjú teljes terjedelmében az alapblog.hu-n érhető el.