A legképtelenebb ötleteken is túltesz a magyar valóság

A valóság gyakran felülmúlja a legképtelenebb elgondolásokat is. A lakossági rezsiköltségeket alakító, döntően az energiával összefüggő szolgáltatások esetleges nonprofittá alakítása ilyennek tűnik. Ugyanis az utóbbi egy évben, a magyar gazdaság jelentős szektorai, köztük az energia-szolgáltatás nem csak nonprofittá, de meghatározóan veszteségessé vált. Ez önmagában is fájdalmas fejlemény, de a nonprofit jellegű gazdálkodás gazdaságpolitikai célként való meghatározása több mint hiba - Hegedűs Miklós a GKI Energiakutató vezérigazgatója szerint.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A szándékolt intézkedésnek előélete van, ugyanis a Fidesz választási programjának egyik fontos eleme volt, „megállítjuk a lakossági rezsiköltségek emelkedését". Bár a hatósági árak kiterjesztésére, a világpiaci árak érvényesítésének korlátozására került sor, a rezsiköltség a lakossági kiadásokban nem csökkent, hanem inkább tovább nőt. Részben a lakossági költés 5-6%-os visszaesése, részben a korábbi gázár támogatás teljes megszűntetése, a világpiaci árak emelkedése stb. miatt. Nem is említve, hogy időközben súlyos válságadó került bevezetésre és az Áfa is 2 százalékponttal emelkedett. A világpiaci árak emelkedése, a forint árfolyamának gyengülése párosulva a lakossági fizetőképesség romlásával, a fogyasztás visszaesett és a szolgáltatások egységköltsége szükségszerűen nőtt. Mindezek együttesen nem csak a tiszteletreméltó politika szándék teljesülését akadályozták meg, hanem a lakossági szolgáltatás szinte egészét már 2011-ben nonprofittá tette. Igazából tehát, az elmúlt két év állami beavatkozásai megelőzték a Miniszterelnök szándékolt lépését és a lakossági energiaszolgáltatás nem csak nonprofittá, hanem veszteségessé is vált - olvasható Dr. Hegedűs Miklós véleménye a GKI Energiakutató Kft. honlapján.

Nem érintve, hogy a tervezett intézkedés hogyan is harmonizál egyrészt, az EU piacgazdasági elkötelezettségével, másrészt, az EU egységes energiapiaci törekvéseivel, inkább csak arra próbálok válaszolni, hogy csökkenthető-e ilyen hatalmi beavatkozással a lakossági rezsiköltség kétségtelenül igen magas szintje.

Dr. Hegedűs Miklós
Kép:PP archív
A nonprofit jellegű gazdálkodás felvetése azon - a szélesebb közvéleményben rögzült - hiedelmen alapul, hogy a lakossági magas rezsiköltségeket a szolgáltatók irreálisan magas nyeresége okozza. A hazai energiaszolgáltatási árakat az EU országok áraival összevetve nem igazolják ezen hamis vélekedést: a hazai árak átlagosnak mondhatók, a probléma gyökere abban van, hogy a magyar energia-fogyasztás 2/3-a import - kőolaj és földgáz - ahol a világpiaci ár a hazai gazdaság számára nem megkerülhető. Ráadásul a forint jelenlegi 220 Ft/dollár árfolyamon számolva is súlyosan leértékelt. Tetszik, nem tetszik, ennek költségét a nemzetgazdaságnak kell viselnie. Amennyiben nem a lakossági fogyasztók viselik, úgy a lakossági árakban nem megjelenő költséget, a költségvetésnek vagy a piaci szereplőknek, a vállalkozásoknak kell átvállalniuk. Az adott helyzetben, az éppen megszűntetett gázár támogatás után a költségvetés a következő években aligha vállalhat 100 milliárdos további terheket, de a súlyos versenyképességi problémákkal küzdő vállalkozási szféra terheinek további növelése sem ígérkezik lehetségesnek. Az ilyen esetleges további költség rontja a növekedés és a foglalkoztatás bővülésének esélyeit.

Megítélésem szerint, hamis az a feltételezés, hogy a magas lakossági rezsiköltségek kizárólagos okozója a szolgáltatások irreális profitja, sokkal inkább arról van szó, hogy a kényszerű világpiaci áron beszerezhető energiahordozók igen drágák, az EU átlag harmada körül alakuló lakossági vásárlóerőhöz képest. A magas lakossági rezsiköltségek - amelyeknek közvetlenül vagy közvetetten meghatározó része az energia - minden hazánkhoz hasonló importkitettségű és alacsonyabb fejlettségű országra többé-kevésbé jellemző - írja dr. Hegedűs Miklós.

A lakossági rezsiköltségeket meghatározó energiaköltség nagysága és sajnos növekvő volta, a magyar gazdaság és a társadalom számára olyan külső adottság, amelyet a gazdálkodás átalakításával, nonprofittá tételével tartósan változtatni, oldani nem lehet. Természetesen erőfeszítéseket kell tenni az energia-felhasználás mérséklésére, az energia-szektor hatékonyságának javítására, az importforrások diverzifikálására, a versenyképes hazai energiaforrások kihasználására. A forrásoldali költségcsökkentés a sokak által reméltnél jóval szerényebb, a jelenleg nem létező profit megszüntetése pedig árcsökkentést nem eredményezhet, így a megoldás kulcsa a lakossági jövedelmet is előbb-utóbb érezhetően növelő gazdasági növekedés beindításában és a tartós, dinamikus növekedés feltételeit biztosító gazdaságpolitikában van.

Elismerve, az energia-szektor egy részének hatalmi szóval nonprofittá tétele látványosabb, és a politikai célokat, a hamis hazai közvéleményt talán jobban kiszolgálja, de rövidtávon nem csökkentheti, hosszabb távon pedig inkább növeli a már ma is fájdalmas lakossági kiadásokat.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo