Az erősebb piacképesség érdekében biotermelésre tért át a gyógynövénytermesztéssel foglalkozó herencsényi Herbatanya Kft. Praszna Lajos, a Nógrád megyei cég vezetője úgy látja, bár az ágazat bajban van, meg kell találni a kivezető utakat. A 2000-től, korábban Agroherba néven működő Herbatanya Kft. saját 75 hektáros területén gazdálkodik, 50 hektáron termeszt édesköményt, borsmentát, koriandert és orvosi zsályát. A terület felét elfoglaló édesköményből 20, a többi növényből 2-5 tonnányit termesztenek, és szállítanak német piacra magyarországi kereskedőkön keresztül.
Praszna Lajos elmondta, hogy a hazai igény nő, de mivel kicsi a fizetőképes kereslet, a magyar termékek 90 százaléka exportra kerül. Az ágazat problémáit abban látja, hogy szűkül a piac a lengyel, bolgár, ukrán, román konkurensek miatt, és nagy mennyiségben jelent meg a kínai áru is. A hazai termelés kiszorul az európai piacról, mert egyrészt magasak a közterhek, de másrészt is drágák vagyunk - mondta. Példaként említette, hogy míg Bulgáriában 40 fokos hőmérsékleten egy sátor alatt is megszáradnak a növények, addig itthon szárítóra van szükség, ami növeli a költségeket. (Már egy éve hangoztatják, hogy hazánk lemondhat a "gyógynövény-nagyhatalom" rangról, mert a gyűjtőkre vonatkozó adózási szabályok változása miatt egyre kevesebben szedik a gyógynövényeket.)
A hazai gyógynövény ágazat 16 éve még jelentős tényező volt európai szinten, de a központi cégek megszűnte után a kis társaságok nem végeztek technológiai fejlesztéseket, ezért kevés a korszerű fajta és hiányzik a magas minőség. Praszna Lajos, aki korábban a Gyógynövény Terméktanács titkáraként is dolgozott, úgy látja, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében megjelenő pályázatokkal támogatás nyerhető a speciális helyi termékek termelésére, feldolgozására, pályázni lehet majd technológia- és kutatásfejlesztésre, bizonyos termékek megismertetésére, piacra vitelére.
Az uniós pályázatok révén elérhető, hogy napelemes programokkal oldják meg a szárítást, vagy termálvíz felhasználásával fűtsék a fóliasátrakat - tette hozzá Praszna. Az idénymunkások mellett állandó alkalmazottként öt embert foglalkoztató Herbatanya Kft. vezetője arra a kérdésre, hogy mire számít 2009-ben, azt válaszolta, hogy a termelés valószínűleg nem bővül, de a minőségi színvonala magasabb lesz.