Látványosan növekszik a dolgozni akaró diákok érdeklődése a vizsgaidőszak elmúltával. A munkáltatói oldalon is 50 százalékkal nagyobb igény mutatkozik a diákmunkára. A nemek aránya nagyjából megegyezett a tavalyival, a diákmunkát vállalók mintegy 60 százaléka lány. Átlagosan 10 százalékot meghaladóan emelkedtek a diákbérek, igazodva a munkaerő-piaci trendekhez. Az év elején a gyakran keresett beugrós vendéglátós, illetve kereskedelmi munkák mellett a hosszabb távú szakmai gyakorlati pozíciók a legnépszerűbbek. Az azonnali személyes kapcsolatfelvétel lehetősége az elmúlt időszakban megkönnyítette az egyeztetést a még alakulóban lévő órarend és elvárt munkabeosztás kapcsán is. A most végzett friss diplomásoknak 2019. március 31-ig tudnak diákszövetkezeti keretek között munkát biztosítani – állapítható meg a megközelítőleg 14 legjelentősebb iskolaszövetkezetet tömörítő Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége kötelékébe tartozó cégek legfrissebb adatai alapján.
Itt olvashat arról, hogy mit kell tudnia a munkáltatónak a diákmunkás foglalkoztatásáról!
Itt olvashat arról, hogy mire kell ügyelnie a diáknak, ha munkába áll!
Az idei év indulása megfelel az elmúlt években tapasztalható trendeknek, azaz a diákok érdeklődése január közepén, a vizsgaidőszak elmúlásával látványosan növekedni kezd, és ez a kiugró lendület egészen a februári szorgalmi időszak kezdetéig kitart. Sok egyetemista, illetve főiskolás hallgató ilyenkor dönti el, hogy a következő szemeszterre milyen munkát, milyen óraszámban tud elvállalni az órarendjéhez kötődően, hiszen ez esetükben félévről félévre változik.
Tendencia, hogy évről évre nő azok száma, akik tervezetten úgy alakítják ki vizsgabeosztásukat (besűrítik vizsgáikat), hogy az utolsó hetekbe teljes bedobással vállalhassanak munkát, ezzel megalapozva a tavaszi félévkezdés plusz költségeit. Azok száma is növekszik, akik két vizsga között „aktív kikapcsolódás” miatt vállalnak alkalmi munkákat. Ezzel egy kis időre kirázódnak a tanulás mókuskerekéből. Az év eleji béremelések is hozzájárulnak a diákmunkát keresők számának emelkedéséhez.
A következő nagy hullám szokás szerint júniusban köszönt majd be, amikor középiskolások, főiskolások, egyetemisták egyaránt befejezik a tanévet, és elkezdődik számukra a szünidő, ami sok esetben részben vagy egészben nyári munkavállalást jelent.