Vége a népszerű Növekedési Hitelnek – mire számíthat így a cégem?

Kisebb pánik tört ki a hitelfelvételt tervező vállalkozások körében, miután bejelentették, a piac egyik legfontosabb támogatott vállalkozói hitele megszűnik: az NHP Hajrá forráskeretét nem bővíti tovább az MNB. Azok a vállalkozások érezhetik magukat a legnagyobb slamasztikában, akik a finanszírozói kötelező ajánlat alapján már elköteleződtek a tervezett ingatlanvásárlás mellett, viszont a kedvezményes keretről lecsúsztak. Nekik sem kell azonban elbukniuk a foglalót, ahogy a hitelt sem! A Bankmonitor segít, hogy mit tegyen ebben a helyzetben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: depositphotos.com)

Ennyi volt?

A vállalkozások igen elkényeztetett helyzetben vannak 2013 óta, mióta az MNB elindította a vállalkozók egyik legnépszerűbb támogatott hitelprogramját, a Növekedési Hitelprogramot. Mindenki nagy bánatára az MNB múlt héten bejelentette a program keretbővítésének leállítását.

A bejelentéskor még elérhető 300 milliárd forintot a bankok még ki tudják helyezni. Ennek megfelelően őrült hajrába kezdtek a pénzintézetek, hogy minél több cégnek még az NHP keretből el tudják indítani az ügyletét. Erre többnyire azon ügyfeleknek van esélyük, akik már túl vannak a banki kötelező ajánlati szinten és minél közelebb állnak a szerződés aláíráshoz.

Mi történik azokkal, akik most lecsúsznak az Növekedési Hitel Hajráról?

Sokan kerültek, illetve kerülhetnek még abba a kellemetlen helyzetbe, hogy a banki kötelező ajánlatuk alapján lefoglalózták a megvásárolni kívánt ingatlant, az ajánlatukban szereplő NHP konstrukcióról azonban lecsúsznak.

Nem kell azonban elbukni a foglalót, hiszen a bankok nagy valószínűséggel tartani tudják ajánlatukat piaci alapú finanszírozási forrás biztosítása mellett is, ez azonban biztosan magasabb forrásköltséget (kamat + egyéb felszámolt nem kamat jellegű díjak) jelent majd. A jelenlegi piaci környezetben akár megduplázódott teljes költségről is beszélhetünk emiatt.

A Bankmonitor azt javasolja az ilyen módon bajba jutott hiteligénylő vállalkozásoknak, hogy fogadják el a banki alternatív ajánlatokat, még akkor is, ha a megszokott ultraalacsony kamatszint kiugróan magasnak tűnik a piaci alapon ajánlott hitel árazása. Akárhány évre is szerződünk, ha a piacon megjelenik egy újabb kedvezményes lehetőség, akkor egy jól szervezett hitelkiváltással még átnyergelhetünk a kedvezőbb kamatozásra.

Érdemes ezért a piaci alapú hitelszerződéseknél arra törekedni, hogy 0 százalék, vagy minél alacsonyabb mértékű előtörlesztési díjat rögzítsen a szerződés, annak reményében, ha újabb támogatott lehetőségek nyílnának meg, díjmentesen lehessen majd átszerződni arra.

A hiteligénylésnél kiemelt fontossággal bír a hitelajánlatok összehasonlítása, hiszen ahány bank vagy pénzintézet van, annyi ajánlat létezik. Kérd a Bankmonitor támogatását, használd kalkulátorunkat, ezt követően kollegáink keresni fognak személyesen, hogy te is megtaláld a legjobb hitelajánlatot céged számára:

 A Krízis Hitelekkel is ugyanaz a helyzet

A pénzintézeteknél elérhető Krízis Hitelek is megszűntek, hiszen a forrást ott is az MNB biztosította, mégpedig az NHP-hoz hasonló fix kamatozás mellett. Az ő esetükben az alternatív megoldást az MFB által támogatott Gazdaság Újjáépítési Hitelek jelenthetik. A konstrukció teljes költsége (kamat + egyéb felszámolt nem kamat jellegű díjak) sajnos jóval magasabb a Krízis program 2,5 százalékánál, de kamat teljes futamidőre történő rögzítésére itt is van lehetőség.

Sajnos konkrét esetek bőven vannak

Több vállalkozás kért segítséget a Bankmonitortól  amiatt, hogy az általuk választott pénzintézet a Krízis Hitelre kiadott kötelező érvényű ajánlatot nem tudja tartani, mivel más forrás nem áll a társaság rendelkezésére. Az idő pedig sürget, a szerződéskötést követően 1-2 hónapon belül a teljes vételárat ki kell fizetni, különben úszik a foglaló.

Az egyik esetben a forráshiány oka az volt, hogy az alternatív hitelforrásként igényelhető MFB Gazdaság Újjáépítési Hitelprogramból a pénzügyi társaságnak egyáltalán nincs már szabad forrása, gyakoribb azonban, hogy a pénzintézetre allokált keretből egy ügyfél részére maximálisan adható hitelnagyság nem tudja fedezni az ügyfél hiteligényét. Bár a miértek itt most egyáltalán nem vigasztalják az ügyfeleket…

Szerencsére nem minden pénzintézetnél áll fenn a problémás helyzet. Van, ahol rendelkezésre áll forrás, tudnak és akarnak is hitelezni. A pénzintézeteknek megvan az az előnyük, hogy gyorsan döntenek, hiszen nem kell végig járniuk a bankoknál szokásos hosszú bürokratikus döntési folyamatot. Jellemzően a tulajdonosok részt vesznek a döntésben, akik a szükséges, akár egy héten belül is meghozzák döntéseiket, ha minden szükséges információ a rendelkezésükre áll, így egy hónapon belül is pénzhez juthatunk.

Van más támogatott hitel is a piacon

Teljes elkeseredésre tényleg nincs okunk, hiszen az EXIM hitel és a Széchenyi Hitelek keretében még találkozhatunk bőven piaci kamatozás alatt fixált hitelajánlatokkal is.

A Széchenyi Hiteleknél szintén változások elé kell néznünk: várhatóan továbbra is 0,1 százalék - 0,5 százalékon fixált kamatszint mellett, módosított igénybevételi feltételekkel, ugyanakkor kiterjesztett formában, az eddigi lehetőségek mellett immár lízingelésre és faktorálásra is lehetőségünk lesz a július elején induló Széchenyi GO Hitelprogramkeretében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo