Vannak, akik nem is akarnak dolgozni

Megközelíti az uniós átlagot a magyar munkanélküli fiatalok száma, eltartási költségük viszont meghaladja az átlagot. Ráadásul egy részük nemcsak nem tud, nem is akar dolgozni - derül ki az élet- és a munkakörülmények javítását vizsgáló alapítvány, az Eurofound decemberi jelentéséből.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 


Kép:flickr/SimoneLovati

A Gazeta Wyborcza című lengyel napilap hétvégi számában ismertette az Eurofound jelentését. Az adatok az EU 15 és 24 év közötti lakosainak 13 százalékát alkotó nem dolgozók, nem tanulók, önmagukat nem képezők csoportját (NEET) jellemzik. A munkanélküli fiatal lengyelek 11 százaléka, míg a magyarok 12,8 százaléka sorolható ide. 

A jelentés szerint a NEET-esek csoportja nem homogén. A munkavégzésre tartósan alkalmatlan személyek, például a tartósan betegek és a fogyatékosok, illetve a családtagjukat ápolók mellett azok is ide tartoznak, akik nem kívánnak dolgozni. Az elemzők hangsúlyozzák, hogy elsősorban az otthon befolyásolja a csoporthoz tartozást, így például a hátrányos helyzetű családokból származóknak nagyobb esélyük van arra, hogy NEET-esek lesznek. (Marc Faber, rendkívüli tekintélynek örvendő svájci származású befektetési bankár egy októberi interjúban azt mondta, Magyarország számára az a gazdasági túlélés ára, ha - akárcsak Lettország - hagyja leértékelődni a nemzeti valutát, hagyja időlegesen lesorvadni a gazdaságot, vállalva a nagy munkanélküliséget.)

Az Eurofound kimutatta, hogy a különböző hátterű alcsoportoknak közös vonásuk a magas eltartási költségük, amely a felmérésben részt vevő 21 országban a GDP 1,1 százalékára rúgott. (Dánia, Franciaország, Finnország, Görögország, Málta és Svédország nem vett részt a felmérésben.) Az uniós átlagnál többet költ a NEET-esekre Lengyelország (a GDP 1,5 százaléka), valamint Magyarország (a GDP 1,6 százaléka).

Az adatokat kommentáló lengyel pszichológusok a "semmittevés" negatív pszichikai kihatására hívták fel a figyelmet, mely egyebek közt depressziót, illetve más, tartós mentális problémákat is okozhat a fiataloknál. Fontos, hogy akár alkalmi vagy önkéntes munkát vállaljanak, mert a kutatások szerint minden elfoglaltság óvja az elmét - mondta a lapnak Sylwiusz Retowski munkapszichológus. (Leginkább a fejlett országokra jellemző, hogy az állampolgárok segítik az idegeneket, pénzt adományoznak.)

Nyavalygás helyett
Hegedűs Zsuzsa miniszterelnöki főtanácsadó egy tavaly évvégi szakmai beszélgetésen elmondott elemzése szerint 2. világháború óta folyamatos volt a társadalmi emelkedés. A gyermekek többre tudták vinni, mint a szüleik. Fejlett ipari társadalmakban a társadalmi különbségek a minimumra csökkentek. Ez a folyamat világszerte megtört a 80-as években, nálunk ennél valamivel később, a szocializmus bukása után, a kilencvenes években. Az új világrendben, amit nevezhetónk poszindusztriális, vagy éppen információs társadalomnak is, az alacsony képzettséggel rendelkező munkaerő iránti igény jelentősen lecsökkent, ezét a társadalom 10-30 százaléka kiszorult a munkaerőpiacról. Ez Magyarországon az emberek csaknem kétharmadának lemaradását jelentette. A zuhanó középosztály nem éhezik ugyan, de nincs esélye feljebb jutni. Ez kelti a kétségbeesés látszatát.
Hegedűs Zsuzsa szerint viszont a fiataloknak nem nyavalyogni, hanem inkább tenni kéne valamit. A miniszterelnöki főtanácsadó szerint nem a politika dolga változtatni, hanem az embereké. Mint mondja, a felülről diktált fejlődésnek vége, a világ soha nem lesz olyan, mint régen volt. A jövő a „nagymama receptjéé", a háztáji, a mezőgazdaság újraéledéséé, amire (az egyébként sokat bírált) közmunka program is koncentrál.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo