Van szolgáltató, amely lenyeli a telefonadót

Az üzleti ügyfeleket célzó alternatív szolgáltató új versenyre számít a vezetékes piacon a telefonadó bevezetésével. Idén a Business Telekom (BTel) vezetősége a költségnövekedést nem terheli át az ügyfeleire és amennyiben a távközlési cégeket terhelő különadót 2013-ban kivezetik, s a jövőben sem fog a július elsejétől hatályos adó miatt árat emelni. Egyelőre a cég vezetősége havonta nézi, hogy valójábban mekkora kiadást jelent az új adó. A telekom cégek többsége nem ezt az utat választotta, a felhasználóknak előtt ugyanakkor vannak olyan lehetőségek, amelyekkel mérsékelhetik az új adóból eredő költségeket.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új, percalapú távközlési adó augusztustól két forinttal terheli a telefonhívások minden megkezdett percét, valamint minden elküldött SMS és MMS díját. Van azonban olyan piaci szereplő, amely ezt nem kívánja érvényesíteni áraiban. Miként azt Takács Krisztián, a Business Telecom Nyrt. elnök-vezérigazgatója lapunknak elmondta az elmúlt években már beépítették az üzleti modelljükbe a távközlési adót, így amennyiben a most bevezetett telefonadó nem fog nagyobb nagyságrendet ölteni, nincs szükség arra, hogy áthárítsák annak költségét az ügyfeleikre. 2012-ben folyamatosan figyelni fogják, hogy valójában mekkora költségnövekedést jelent ez a cég számára. 

Lehetőség az innovatív szolgáltatóknak
A hazai innovatív telekommunikációs szolgáltatók már a törvény elfogadásakor jelezték, hogy keresik azokat a lehetőségeket, amelyek akár teljes mértékben kompenzálhatják az adó miatt növekvő terheket. Az új adó bevezetése e kör számára lehetőség arra, hogy sok esetben a nagy szolgáltatók árainál jóval alacsonyabb áron kínál termékeikkel piacot szerezzenek.

Versenyelőny új csomagokkal

BTel feltételezése szerint az új adó később sem fog nagyobb méreteket ölteni és ebben az esetben a cégnek hosszabb távon sem kell ezt a terhet az ügyfeleire hárítania. Sőt, új csomagokkal szeretnének versenyelőnyhöz jutni a vezetékes üzleti piacon. Takács Krisztián szerint a BTel forgalmát - kis mértékben ugyan - kedvezőtlenebbül érintené az áthárítás, mint az adóteher átvállalása.

A cég beruházási politikáját, ugyanakkor, nem befolyásolja az új adó bevezetése. A jövőben is évente 30-40 új település lefedését tervezik, valamint a gerinchálózat fejlesztését.

Ma már luxusból senki sem telefonálA távközlési szakember szerint az elmúlt egy-két évben már nem volt jellemző, hogy a cégek nagymértékben leváltották volna a vezetékes szolgáltatást a különböző kedvezményes mobilflotta-ajánlatok miatt. Szerinte az átrendeződés lezajlott, és a válság arra is felhívta a kis- és középvállalatok figyelmét, hogy jelentős költségeket takaríthatnak meg azzal, ha optimálisan használják a különböző kommunikációs csatornákat.

A vezetékes telefónia a mobilitást nem tudja helyettesíteni, de bizonyos szolgáltatások – alközpontok, fax – csak ezen keresztül érhetők el – mutatott rá a szakember, aki szerint a telefonadó bevezetése nem fogja alapvetően megváltoztatni a vállalkozások eddig kialakult telefonhasználati szokásait. Igaz, álláspontja szerint lehet, hogy néhány kisebb cég kénytelen lesz további megszorításokra, de ez nem érződik majd az országos statisztikákban. Ma már luxusból senki nem telefonál, akkor beszél, ha az üzletmenet miatt fontos.

Ugyanaz, mégis más
A júliustól élő telefonadó alól az interneten hangátvitelt kínáló hazai cégek sem mentesülnek, mert a törvény hatálya kiterjed valamennyi Magyarországon bejegyzett szolgáltatóra. Az IP alapú telefonálásra áttérés mégis komoly költségcsökkenést hozhat a vállalkozások számára.

Az adóbevételek növelését célzó kormányzati tervek érthetőek, de minden érintett számára komoly bizonytalansági tényező az adó percdíj-alapú kiszámítása. A percdíj-alapú adó egyik legfőbb hátránya szolgáltatói oldalon a működési, számlázási és behajtási rendszerek átalakításának költség-, és időigényessége; az állam számára pedig a forgalom makroszintű mérséklődéséből következő áfabevétel-kiesés.

A mobilszolgáltatók áthárítják

A három mobilszolgáltató közül a Telenor és a Vodafone már korábban bejelentették, hogy az adó miatti költségnövekedés egy részét áthárítják az ügyfeleikre, amely döntés jelentősen érinti a kis- és középvállalkozások tarifáit.

Fogynak a mobilosok
17 ezerrel kevesebben mobiloztak májusban, mint egy hónappal ezelőtt. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jelentése szerint 10,956 millióan generáltuk az összes forgalmat és a hívásfogadásra alkalmas kártyák száma alapján 100 főre 116,1 SIM-kártya jutott. Május végére a teljes ügyfélszám alapján számolva, a T-Mobile részesedése az előző havi 45,50 százalékról 45,69 százalékra nőtt, míg a Vodafone-é 22,89 százalékról 22,83 százalékra, a Telenoré 31,61 százalékról 31,49 százalékra csökkent. A havi díjas előfizetéssel rendelkezők és az előre fizetett kártyások közül az utolsó három hónapban hívást indítók vagy fogadók száma alapján a Vodafone és a T-Mobile piaci részesedése csekély mértékben nőtt, míg a Telenoré valamelyest csökkent. A változás azonban nem jelentős.

A Vodafone stratégiája szerint ugyan megmaradnak az egymás közötti ingyenes beszélgetések, de a kisvállalati ügyfelek esetében SIM kártyánként fix kiegészítő havi előfizetési díjat – legfeljebb havi nettó 1250 forintot – vezet be a szolgáltató.

A Telenor új árazása szerint a publikus üzleti tarifacsomagok havi alapdíja átlagosan nettó 265 forinttal emelkedik, és az első perc számlázása nem másodperc-, hanem percalapon történik a jövőben. A vállalaton belül korlátlan belföldi beszélgetést tartalmazó csomagoknál pedig az időt korlátozzák: legfeljebb 16,6 óra (1000 perc) lesz ingyen.

A Magyar Telekom eddig nem nyilatkozott arról, hogy lenyeli vagy hárítja az új adót, mindenesetre a telekommunikációs cég sajtóközleménye szerint a 2012. július–decemberi időszak után megközelítőleg 8 milliárd forint távközlési adót fizet – ez kétmilliárd forinttal kevesebb a 2012. június 4-én elfogadott módosításoknak köszönhetően. 2013-tól kezdődően a fizetendő távközlési adó összege évi 20 milliárd forint körül alakul előzetes becsléseik és a jelenlegi törvényszöveg alapján. Ez kevesebb, mint a cég által 2011-ben befizetett 27,7 milliárd forint válságadó, így könnyen lehet, hogy a T-Mobile ügyfelei jól járnak.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo