A befektetői bizalom gyengülésének hátterében elsősorban a globális gazdasági környezetet övező bizonytalanság áll, ezért különösen biztató, hogy a befektetői ügyletek a következő hónapok során sem maradnak el, azt bizonyítva, hogy bármilyen ciklikusak is a világgazdaságban végbemenő folyamatok, a magántőke befektetésre készen áll. Ugyan a válaszadók egyharmada a helyzet további romlására számít – éles ellentétben a tavasszal adott válaszokkal, amikor majdnem ugyanennyien javulást vártak –, ennek ellenére az új ügyletek szaporodnak. A befektetők 50%-a az elkövetkező hónapokban inkább vásárlást tervez mint eladást, ami több mint kétszerese a tavalyi felmérésben szereplő eredménynek.
Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere kiemelte: „A közép-európai kockázati tőkepiac már két évtizednyi múltat tudhat maga mögött. Ez azt jelenti, hogy régen kinőtte gyermekéveit, a tapasztalt kockázati tőkések növekvő bizonytalanságok mellett és gyengébb piacon is képesek felismerni a kínálkozó befektetési lehetőségeket.
Eközben a startup világban is megújult az optimizmus: a válaszadók tizede szerint a startup cégek lesznek a leginkább versenyképesek. „Ez a felmérésben rögzített eddigi legmagasabb arány, és nem is igazán meglepő, mivel az elmúlt két év során számos kockázati tőkealap szűnt meg. Közép-Európa dinamikus piacain folyamatosan születnek elsőrendű startup cégek, amelyek közül számos máris világvezetővé vált kockázati tőkés háttérrel" – tette hozzá Seres Béla.
A Deloitte felmérése szerint a bizalom a likvid tőkét övező fokozott várakozásoknak köszönhető, hiszen a szakértők 53%-a az elkövetkező hónapok során több rendelkezésre álló tőkére számít, ami 2006 óta a legmagasabb arány. Ezek biztató jelek, egyben jelentős ugrást jelentenek a tavalyi 33%-hoz képest.