Az idén 20 éves vállalkozásindító program már sok fiatalt indított el az üzleti életben, akik azóta is sikeres vállalkozást üzemeltetnek. A pályázók a legkülönfélébb területekről érkeztek, Bagó Ákos formatervező például írásfejlesztő tollának forgalmazását kezdhette el a programnak köszönhetően, de többek között díjat nyert Balogh Rita minőség-ellenőrzésre specializálódott mérnöki irodájának üzleti modellje, amely csak női munkatársakat foglalkoztat ebben az alapvetően igen férfias szakmában, illetve Kiss Péter megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó termékek előállításával és gyártásával foglalkozó vállalkozásának üzleti terve is.
A versenyre 18–35 év közötti vállalkozó szellemű fiatalok jelentkezését várják 2013. május 2-ig, az üzleti terveket pedig május 5-ig kell feltölteni az Életpálya Alapítvány weboldalára. A válogatók alatt a jelentkezők ingyenes vállalkozási tanácsadásban részesülnek, amelyek során szakértők támogatásával tökéletesíthetik tervüket. A döntőbe jutott legjobb 10 pályázó pedig mentorok segítségével készül fel a zsűri előtti megmérettetésre, s potenciális befektetőkkel is találkozhat.
A győztes emellett 500 ezer forint pénzjutalmat kap vállalkozása elindításához, és további 3 millió forint business start csomagot osztanak szét a döntősök között, amely többek között irodabérletet, könyvelést, cégalapítást, honlap- és arculatkészítést, tréningeken való részvételt és egyéni szaktanácsadást tartalmaz.
A gazdasági válság következtében a pályakezdők körében nagyon magas a munkával nem rendelkezők aránya, amely 2012-ben majdnem elérte a 30 százalékot. Ehhez képest az EU tagállamok munkanélküliség rátája a legtöbb országban jóval alacsonyabb, ami arra enged következtetni, hogy az ott élő fiatalok jóval több lehetőség közül választhatnak, mint a magyarok. Az alapítvány munkássága során szeretné felhívni a fiatalok figyelmét a vállalkozásindításra mint lehetőségre, amely saját megélhetésük előteremtése mellett mások számára is munkát adhat.
„A jelenlegi magyar iskolarendszerben a fiatalokat nem készítik fel arra, hogy megalapozottan tudjanak dönteni egy vállalkozás indítása és működtetése mellett. Alapítványunk célja, hogy ezt a hiányt pótolva fejlessze a fiatalabb korosztályok vállalkozásindítási ismereteit, valamint segítse az ehhez szükséges információs, motivációs és tanácsadói háttér kialakítását, ezáltal valós és vonzó alternatívát kínálva az alkalmazotti státusszal vagy a munkanélküliséggel szemben” – mondta el Kiss Ágnes, az Életpálya Alapítvány ügyvezetője.