A jövedéki termékeket – dohányt, alkoholt, ásványolajat – forgalmazó nagykereskedőknek úgynevezett jövedéki biztosítékot kell letenniük. Ebből az összegből a NAV bármikor elveheti a neki járó részt, ha a kereskedő elmarad az adófizetéssel. Ha a jövedéki engedély megszűnik, a biztosíték visszajár. Az újdonság, hogy a biztosíték összegét drámaian megemelik: az alkoholt áruló nagykereknél például a 22 millió helyett 150 millió forintra nő az összeg az árbevételtől függetlenül. Mivel ez a kis, alacsony árbevételű kereskedőket lehetetleníti el, a fideszes képviselők sávos megoldást javasoltak, 300 milliós éves nettó árbevételnél például maradt volna az eddigi 22 milliós biztosíték, 150 milliót csak évi 2 milliárdos bevétel felett kellett volna fizetni. Ez a javaslat be is került a törvénytervezetbe, a hideg zuhany már a megszavazott törvénynél érte a kereskedőket – értesült az Index hírportál.
A sávos javaslat ugyanis csak 2016. január 1-jén, egy év múlva lép hatályba. Addig pedig, egy éven keresztül a korábban elfogadott szabály él. A törvény szerint ugyanis február 1-jéig le kellene tenni a 150 milliós jövedéki biztosítékot, vagy legalábbis megindítani a banknál a bankgarancia intézését, és az erről szóló papírt bemutatni a NAV-nak. Ha ezt megteszik, április 30-ig kapnak időt arra, hogy az engedélyt megkapják. Erre pedig a kisebbek várhatóan nem lesznek képesek, becslések szerint több mint száz kereskedőcég húzhatja le emiatt a rolót, több ezer munkahely kerül így veszélybe. Egy év alatt elvérzik a piac, majd aki benn marad, annál csökken a biztosíték összege.
Az elfogadott 2015-ös adótörvényekről itt olvashat részletesen.
A dolog már csak azért is furcsa, mert az eredeti verzióban még szerepelt benne az egységes 150 milliós, 2015. januári hatályba léptetésének az eltörlése, a sávos rendszer is 2015-ben indult volna, nem 2016-ban. Mire azonban végül a parlament elé került szavazásra az anyag, ezt a néhány apró, de fontos részt valakik valahol átírták. Gulyás Gergely fideszes képviselő az Indexnek elmondta, a gyakorlat szerint az összegző módosítót az előterjesztő készíti, ez pedig ez esetben a Miniszterelnökség volt, már a bizottság elé is ez a változat került.