A megkérdezett szervezetek kétharmadát (67 százalék) érintették ransomware-támadások az elmúlt évben, szemben a 2023-as 60 százalékkal. Az egészségügyi intézmények elleni zsarolóvírus-támadások növekvő aránya ellentétben áll a ransomware-támadások szektorok közötti csökkenő arányával; általános arányuk a 2023-as 66 százalékról 2024-re 59 százalékra esett vissza.
A ransomware-támadások arányának növekedése mellett az egészségügyi szektor egyre hosszabb helyreállítási időről számolt be. A zsarolóvírus-áldozatok mindössze 22 százaléka állt helyre egy hét alatt, vagy ennél rövidebb időn belül, ami jelentős visszaesés a 2023-as 47 százalékhoz és 2022-es 54 százalékhoz képest. Ráadásul 37 százalékuknak több mint egy hónap kellett a helyreállításhoz, szemben a 2023-as 28 százalékkal, ami a támadások súlyosságának és összetettségének növekedésére utal.
“Miközben azt láttuk, hogy a zsarolóvírus-támadások aránya elér egyfajta stagnálást vagy akár csökken is egyes iparágakban, az egészségügyi szervezetek elleni támadások egyre intenzívebbé válnak, mind számukat, mind kiterjedtségüket tekintve. Az egészségügyi információk rendkívül kényes természete és a hozzáférhetőség iránti igény miatt az egészségügyi ágazat mindig a kiberbűnözők célpontja lesz. Sajnos a kiberbűnözők megtanulták, hogy kevés egészségügyi szervezet áll készen az ilyen támadásokra való reagálásra, amit bizonyítanak az egyre hosszabb helyreállítási idők. Ezeknek a csapásoknak óriási, tovagyűrűző következményei lehetnek, ahogy idén láthattuk a jelentős ransomware-támadások egészségügyi ágazatra és betegellátásra kifejtett hatását.” mondta John Shier, a Sophos field CTO-ja.