hirdetés

Szinte mindent tudni fog rólunk a NAV?

A Pénzügyminisztérium keddi bejelentése szerint jövő év júliusától már az áfa összegének mértékétől függetlenül is adatot kell szolgáltatnia a cégeknek a számlákról a NAV felé, egy évvel később pedig a magánszemélyek részére kibocsátott számlákról is kötelező lesz az adatszolgáltatás. Így az adóhatóság szinte azonnal ráláthat a belföldi számlaforgalom egészére, derült ki a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST „Crowe Adóreggeli” című rendezvényén.
hirdetés

Bár már 2018. július elsejétől be vannak kötve a számlázó programok a NAV-hoz és így minden, legalább százezer forint áfatartalmú számláról azonnal információhoz juthat az adóhatóság, jövő év júliusától vállalkozások közötti számlázás esetében már az összeg mértékétől függetlenül is, 2021-től pedig többek között a magánszemélyek részére kibocsátott számlákról is adatot kell szolgáltatnia a számlázó programoknak a NAV felé.

Mivel a kézzel kiállított számlákról már jelenleg is néhány napon belül manuálisan adatot kell szolgáltatni a NAV részére, a pénztárgéppel előállított nyugták esetében pedig maga a készülék továbbít adatot, ezzel gyakorlatilag minden belföldi számlára rálát majd az adóhatóság. Csak a külföldről kapott számlákról, illetve egyes, számlázással nem járó áfaköteles eseményekről nem lesz tudomása a NAV-nak a jövőben sem.

Mindeközben a Hatóság páratlanul széles körben, szinte azonnal rálát a vállalkozások számláira, így a korábbinál jóval nagyobb lehetősége lesz a hatékonyabb kockázatelemzésre. Például tudni fogja, ha adott hónap végén egy cég nem vallja be minden számla után a fizetendő adót, vagy több áfát helyez levonásba a vártnál. A puszta számszaki hibákon túlmenően gyanús vagy szokatlan ügyleteket is kiszűrhet a kockázatelemzés (például, ha egy egyébként kockázatosnak ítélt adózótól fogadunk be számlát, vagy vállalkozások gyanús hálózatában köröznek – potenciálisan fiktív – bizonylatok).

A „Crowe Adóreggeli” című rendezvényen többek között az is elhangzott, hogy a NAV már évek óta építi és fejleszti annak a koncepciónak az informatikai hátterét, amelynek célja, hogy teljes, a valós időhöz minél közelebb álló képet kapjon az adózók adóügyeiről. Ezen koncepció szerves része a már korábban bevezetett online pénztárgépek rendszere, az Online Számla rendszer, illetve az EKÁER is. Ugyanakkor - a fejlesztésekkel párhuzamosan - szankcionáló hozzáállás helyett a NAV az adózókkal partneri viszony kialakítására helyezi a hangsúlyt, önkéntes jogkövetésre sarkallva ezzel az adózókat.

„Ennek a változásnak köszönhetően az elmúlt években a jogkövető adózók körében drasztikusan csökkent az adóhiányt megállapító ellenőrzések száma, helyette a NAV felhívja az adózókat hibáik javítására. Ugyanennek a koncepciónak a mentén haladva a legújabb tervek alapján a NAV a jövőben tovább szélesíti az adózók lehetőségeit saját hibáik korrigálására” – emelte ki a NAV ellenőrzésekért felelős szakfőigazgatója, Czinege Attila.
A Pénzügyminisztérium által előírt másik fontos intézkedés eredményeként 2021-től a személyijövedelemadó-bevalláshoz hasonlóan az áfa-bevallások tervezetét is előkészíti majd az adóhatóság a vállalkozások számára. A tervezeteket már csak jóvá kell hagynia a cégeknek, vagy szükség szerint kiegészítenie az adóhivatal látókörén kívüli tételekkel.

A rendezvény kitért az adótanácsadók jövőbeli szerepére is: a résztvevők között konszenzus volt abban, hogy az adótanácsadók tevékenysége egyre inkább ahhoz a működési modellhez fog igazodni, hogy napi színtű együttműködésben álljanak az ügyfeleikkel. Így nem csak az utólagos korrekciókban kell majd segítséget nyújtaniuk, hanem a folyamatos, helyes működést támogató megoldásokat is biztosítaniuk kell az adózóknak.

„Egyre fontosabb lesz, hogy a számlák adatai adójogi szempontból helyesen kerüljenek be a vállalkozások könyvelési rendszereibe, hiszen míg korábban sokan csak az adóhatósági ellenőrzés megkezdése előtt kezdték kijavítani téves vagy helytelen könyvelési tételeiket, ma már elengedhetetlen a helyes elszámolások biztosítása az első adatrögzítéstől” – figyelmeztetett Földes Balázs, a Crowe FST szenior menedzsere. A szakember szerint csak így lehet minimalizálni annak kockázatát, hogy a NAV rendszerszerű, hibás könyveléseket észleljen az adózónál, ami elkerülhetetlenül további ellenőrzésekhez és súlyos adminisztrációs költségekhez, adókockázatokhoz vezetne.
 

 

hirdetés

Véleményvezér

Demarkációs vonal lesz az ukrán háború vége

Demarkációs vonal lesz az ukrán háború vége

Az orosz és az ukrán hadsereg láthatóan nem bír egymással.
Az adócsökkentés kormánya élen az adóemelések európai listáján

Az adócsökkentés kormánya élen az adóemelések európai listáján

A választások előtt fedezet nélkül kiszórt költségvetési milliárdok árát most fizetjük meg. A Pénzügyminisztérium gyakorlatilag átalakult adóemelési üzemmé.
Az értelmetlen dúlás háborújává fajul az orosz-ukrán konfliktus

Az értelmetlen dúlás háborújává fajul az orosz-ukrán konfliktus

Egy víztároló gátja pusztult el Ukrajnában, aminek következményeként 10 Balatonnyi víznek kell pár óra alatt lefolynia a Dnyiprón.
Ciki, ekkorát még nem bukott a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság

Ciki, ekkorát még nem bukott a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság

Közel 300 millió forintos pert vesztett a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság a Ryanairrel szemben. Az ítélet jogerős.
Elszabadultak a lángosárak

Elszabadultak a lángosárak

A nyaralás kedvenc népi eledelének ára elképesztő magasságokba emelkedett.
Elrettentő példaként került Magyarország óriásplakátra Lengyelországban

Elrettentő példaként került Magyarország óriásplakátra Lengyelországban

Rettenetes nagyot fordult a magyar külpolitika az elmúlt években. Az Orbán-kormány egykori csúcsteljesítménye a Visegrádi Négyek együttműködésben ma már kakukktojásnak számítunk.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo