Sőt, ha a KKV-kon belül csak a társas vállalkozásokat nézzük, e cégek körében a számlázóprogramok alkalmazása már átvette a vezető helyet a kézi számlázással szemben. Hol tart ma a hazai számlázási piac digitalizációja? - ezt vizsgálta az eNET és a Számlázz.hu közös kutatása.
Az eNET és a Számlázz.hu 2019 március-áprilisában készült közös kutatása szerint a számlázóprogramok használata a hazai KKV szektorban (mikro-, kis- és középvállalkozások, 250 fő alatti alkalmazotti létszámmal) még alatta marad a számlatömb népszerűségének. E vállalkozások 64%-a kézi számlázást használ, számlázó programot pedig 44%-a (8% mindkét megoldást).
A kézi számlázás e cégek körén belül is főként a legkisebbek, az egyéni vállalkozók körében tartja a pozícióját: ennek a csoportnak 80%-a csak ilyen módon számláz, és csupán egyötödük alkalmaz számlázóprogramot.
Ahol valóban dinamikus növekedésnek indult a digitális számlázási megoldások használata, azok a KKV-kon belül a társas vállalkozások. E cégek 66%-a már számlázóprogrammal számláz, miközben a számlatömb használat csak négytizedüknél jellemző – körükben tehát már egyértelműen túlsúlyban van a digitális megoldás használata a hagyományos, kézi számlázáshoz képest.
A digitális megoldásokon belül a hazai KKV-k többsége az online számlázókat részesíti előnyben: kétszer annyi KKV választott felhőben működő számlázót, mint amennyien saját gépre telepített szoftvert.
A cégek egyszerű és megbízható számlázót keresnek
A kutatás megállapította, hogy amikor egy cég számlázó szolgáltatást választ,
A számlázóprogramok közül a Számlázz.hu felhő alapú szolgáltatása az egyik legismertebb: az eNET kutatása szerint a szolgáltatás nevét tízből hat, adott vállalatméretbe tartozó cég képviselője ismeri. Egyben ez az egyik legelterjedtebb számlázó szolgáltatás is a hazai piacon.
A digitális transzformáció a legkisebbeknek is megéri
Összességében a 2018-as NAV online adatszolgáltatási kötelezettség katalizátor funkciót látott el a hazai számlázási szokások digitalizációjában, a vállalkozásokat a digitális számlázási megoldások felé terelve, amelyből jelen állás szerint az online számlázók tudtak elsősorban profitálni. Közülük is főként azok, akik egyszerű, gyors és megbízható működést biztosítanak, szorosan követve a jogszabályi változásokat. A KKV szektor digitális transzformációs törekvéseit tovább erősítve feladatot jelent a kisebb, egyéni vállalkozások támogatása abban, hogy a digitális megoldások minél inkább teret nyerjenek e vállalkozások működésében is, hatékonyabbá és könnyebbé téve a cégek mindennapjait.