A toborzás korszerűsítése nem csupán a „haladjunk a korral” szemlélet miatt időszerű, hanem mert értékes időt takaríthatunk meg egy jól kiválasztott eszköz segítségével. Érdemes végig gondolni néhány szempontot, ha szét nézünk a piacon, hiszen a megfelelő ár-érték arányt az fogja befolyásolni, mennyire segíti a kollégák munkáját, mennyi időt takarít meg az eszköz számunkra – figyelmeztet szakértői cikkében együttműködő partnerünk, a HR Portál.
Saját fejlesztés vagy vásárolt szoftver?
A multinacionális vállalatok többsége központilag fejleszti ki belső rendszereit, így nekik a toborzás-kiválasztás folyamatára is a központi fejlesztés ad megoldást. Ennek előnye, hogy nemzetközi szinten egységes a rendszer, csak egyszeri fejlesztést igényel az összes országban, és teljes mértékben a vállalat munkafolyamataira szabják. A saját fejlesztés azonban nem feltétlenül éri meg egy kis vállalkozás számára. Meglehetősen költségigényes, rengeteg figyelmet és időt igényel a fejlesztés, folyamatos üzemeltetés, új funkciók és modulok integrálása. Különösen igaz ez, ha az adott vállalatnál magát a folyamatot is most kell kialakítani, az Excel táblázatokról és mappákról átállva az informatika nyújtotta lehetőségekre. Ehelyett érdemes szétnézni a megvásárolható, vagy bérelhető szoftverek között, melyet azonnal el tudunk kezdeni használni. (Nem csak a kiválasztási folyamatokban, hanem ügyfélkezelésben is elengedhetetlen a modern IT-rendszer.)
Igazodjon saját munkafolyamatainkhoz!
Ha vásárolni vagy bérelni szeretnénk egy támogató szoftvert, előtte ki kell dolgoznunk a saját toborzás-kiválasztási folyamatunkat, hogy lássuk, pontosan milyen automatizált folyamatokra van szükségünk ahhoz, hogy megkönnyítsük saját munkánkat. Nincs annál kényelmetlenebb, mint amikor egy rendszer túl sokat tud, és csak bonyolulttá teszi a munkát, vagy épp pont nem abban segít, amiben nekünk kellene. Ha nincs elegendő tapasztalatunk ebben, elképzelhető, hogy bizonyos forgalmazók/gyártók tudnak segítséget nyújtani a munkafolyamat kialakításában
Milyen sűrűn üresedik meg egy-egy pozíció? Hány pozíció lekezelésére van szükség egy hónapban? Csupán egy, vagy többféle pozícióra kell majd keresni? Ki/kik foglalkoznak a vállalaton belül a toborzással? Ha több személy vesz részt a folyamatban, kinek milyen felelősségi köre van benne? Hányan fogják használni egyszerre a rendszert egy időben?
Semmiképp ne álljunk le tehát egy „sablon” szoftvernél, mielőtt ezeket a kérdéseket nem válaszoltuk meg. Győződjünk meg arról is, hogy a vásárlást követően, vagy bérlés esetén lehet-e testre szabottan fejlesztéseket igényelni a rendszerhez, és mennyiért.
A toborzás lelke az épülő adatbázis
Egy jó szoftver az álláshirdetésekre jelentkező pályázókból saját jelöltadatbázist épít. Szűrési lehetőségeket biztosít a HR-esek számára, így a későbbi kereséseket jelentősen megkönnyíti és felgyorsítja, valamint csökkenti a toborzási költségeket, hiszen nem kell költséges álláshirdetéseket feladni, ha az adatbázisunkban is meg vannak a megfelelő szakemberek. Lényegesen megkönnyíti tehát a HR-es kollégák munkáját hosszú távon, hiszen kiépül egy saját adatbázis, amelyben olyan jelöltek közül válogathatunk, akik már egyszer jelentkeztek, azaz vonzódnak a vállalathoz.
Bérlés vagy vásárlás?
Van, akik biztonságosabbnak ítélik meg a megvásárolható rendszereket, mert onnantól kezdve az a cég saját tulajdonát képezi. Ám nem kell megijedni a bérelhető megoldásoktól sem. Míg a vásárolt szoftvernél bármilyen fejlesztés, probléma esetén bonyolultabb és költségesebb a megvalósítás, addig a bérelhető szoftverek esetén az üzemeltető biztosítja az állandó hozzáférést, a szakértelmet, a fejlesztéseket és a rendszerfelügyeletet. A bérleti szerződésben azonban győződjünk meg arról, külön szabályozzák-e, hogy a rendszerbe kerülő bármilyen adat a bérlő tulajdonát képezi-e, és az adatok biztonságos tárolása érdekében pedig minden naprakész technológia rendelkezésre áll-e.
Megfelel az adatvédelmi törvényeknek?
Fontos odafigyelni arra, hogy a használt szoftver megfeleljen az aktuális adatvédelmi törvényeknek. Ha a pályázók regisztrálnak és bekerülnek az adatbázisba, be kell építenünk az ide vonatkozó szabályokat, és beleegyezésüket kell kérni arra vonatkozóan, hogy személyes és egyéb különleges adataikat feldolgozhassuk, kezelhessük toborzási célokra.
A cikk teljes formában itt olvasható!