SMS-ben is fel lehet mondani

A próbaidő lényege, hogy a munkaviszony kezdetén a felek jobban megismerjék egymást és „próbára tegyék“ az újdonsült jogviszonyt. Ha nem minden alakul jól, akkor ez az az időszak, amikor indoklás nélkül, azonnal felmondhat a munkáltató, akár sms-ben is.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A munkáltató a próbaidő alatt a gyakorlatban is megbizonyosodhat róla, hogy az új munkavállaló alkalmas-e a feladatra, de ez az időszak egyúttal a munkavállalónak is lehetőséget ad arra, hogy megismerje a feladatait, a kollégáit, a főnökét, és eldöntse, hogy valóban erre az állásra vágyik-e.

Meddig tart a próbaidő?

A munkaszerződésben a felek legfeljebb három hónap próbaidőben állapodhatnak meg, és ezen időtartam alatt - akár az utolsó napján - bármelyik fél indokolás nélkül azonnali hatállyal, felmondási idő nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt, ha a másik fél vagy a munka maga nem nyerte el a tetszését. Mivel a próbaidő jogi szempontból nem határidő, hanem időtartam, ezért a hosszát a naptár segítségével kell meghatározni, és ebből (is) következően nem munkanapokban, hanem naptári napokban számítandó – figyelmeztetett Pentz Edina, az RSM Hungary bérszámfejtési  vezetője legfrissebb blogbejegyzésében.

Kép: Pixabay

Az Mt. megfogalmazása miatt leginkább hónap(ok)ban érdemes meghatározni a próbaidő hosszát, sok munkaszerződésben szerepel azonban az a fordulat, hogy “a próbaidő tartalma 90 nap”. Amennyiben a próbaidőt nem 3 hónapban, hanem 90 napban határozzák meg a felek, ez a megállapodás a kezdőnap függvényében lehet érvényes vagy részben érvénytelen is. Például egy május 1-jei kezdőnap esetén a 3 hónap pontosan 92 napot tesz ki, ezért ebbe a 90 nap is belefér, így akár a 90 napos meghatározás is megfelel az Mt-nek. Egy szökőév február 1-jén kezdődő próbaidejének 3 hónapja azonban csak 89 napot tesz ki, így amennyiben ehelyett 90 napot kötnek ki a felek, ez a megállapodásuk nem fog megfelelni az Mt-nek, és a 89. napon véget ér a próbaidő.

5 végzetes munkajogi kiskapu
Az ember azt hinné, mindig a munkavállalók kerülnek kényszerhelyzetbe – de munkaadóként sem mindig egyszerű a jogszabályok betartása mellett a cég érdekeit képviselni. Ezt leginkább azok tudják, akik mindkét oldalon álltak már egyszer. Öt gyakori és végzetes munkajogi kiskaput szedtünk össze, amelyekről munkaadóként nem szabad megfeledkeznünk.
A próbaidő lejáratát figyelmesen kell kiszámolni, mivel a tévedésből a próbaidő lejárata után közölt indokolás nélküli azonnali hatályú felmondás jogellenes lesz, akkor is, ha csak egyetlen nappal számolta el magát a felmondó fél. Például a 2016. május 1-jén kezdődött munkaviszony esetén a három hónapos próbaidő első napja 2016. május 1. utolsó napja pedig a naptár szerinti harmadik hónap utolsó napja, azaz 2016. július 31. - még akkor is, ha ez történetesen vasárnapra (vagy akár munkaszüneti napra) esik, ami adott esetben akár a munkavállaló pihenőnapja is lehet. A próbaidő tehát mindig a naptár szerint számolt időtartama utolsó napján jár le, függetlenül attól, hogy az a nap éppen munkanap, munkaszüneti nap, vasárnap, vagy pihenőnap.

Hogyan lehet felmondani a próbaidő alatt?

Amennyiben a próbaidő alatt a munkaviszonyt a felek bármelyike megszünteti, az azonnali hatályú felmondást írásbeli formában kell közölnie a másik féllel, írásbeliség hiányában ugyanis a jognyilatkozat érvénytelen lesz, így alkalmatlan a kívánt joghatás - azaz a munkaviszony megszüntetés - kiváltására. Amennyiben az azonnali hatályú felmondás közlése napján a munkavállaló dolgozik, a felmondás személyes átadása általában nem vet fel jogi kérdéseket, a közléssel a jogviszony azonnali hatállyal megszűnik. Azonban előfordulhat, hogy a próbaidő utolsó napjaira a munkavállaló keresőképtelen állományba kerül, így ha a próbaidő végére hagyták a felek a kellemetlen közölnivalót, a személyes átadás helyett más, szabályos közlési módot kell találniuk.

Felmondás próbaidő alatt: a 7 legfontosabb szabály
Próbaidő kikötése esetén nemcsak a határozatlan, de a határozott idejű munkaviszonyt is meg lehet szüntetni azonnali hatállyal és indokolás nélkül. Ez akkor is igaz, ha a határozott idejű munkaviszony időtartama azonos a próbaidő időtartamával (azaz maximum 3 hónapra jött létre a munkaviszony). Nem mindegy mi szerepel a felmondásban és az sem, hogy milyen formában adja ki ezt a kezéből a munkaadó. Egyetlen apró baki és könnyen megütheti a bokáját a figyelmetlen munkáltató. Összeszedtünk 7 lényeges szabályt, amit be kell tartania!
Vigyázat! Ilyenkor is vannak esetek, amikor jogellenes a felmondás!

A Munka Törvénykönyve (Mt.) értelmében indokolás nélkül azonnali hatályú felmondást csak a próbaidő alatt közölhetnek egymással a felek. Ezért ha élni akarnak ezzel a lehetőséggel, akkor ezt még a próbaidő időtartama alatt közölni kell a másik féllel, akkor is, ha a munkavállaló éppen otthon betegeskedik. Ilyenkor a közlés történhet postán, sőt az új Mt. értelmében akár e-mailben vagy sms-ben is.

A postai kézbesítés esetén a jognyilatkozatot tértivevényes küldeményként kell feladni, ilyenkor a közlés a levél kézbesítésével, átadásával történik meg, és a jogviszony ezzel egyúttal meg is szűnik. De a kézbesítési vélelem szabálya alapján a kézbesítés megkísérlése napján akkor is hatályosan közöltnek számít az azonnali hatályú felmondás, ha annak átadása azért hiúsult meg, mert a címzett vagy az átvételre jogosult az átvételt megtagadja, vagy szándékosan megakadályozza, vagy ha a bejelentett címen a címzett ismeretlen, vagy onnan elköltözött. Ha a cím jó, de a postás csak értesítést tudott elhelyezni, akkor a levél az értesítés elhelyezésének napját követő ötödik munkanapon számít kézbesítettnek. Ilyen esetekben, amikor a kézbesítés a fenti okokból meghiúsul, a kézbesítés helyett beáll az ún. a kézbesítési vélelem, ami a tényleges kézbesítéssel azonos eredményre vezet: a kézbesítési vélelem napján megszűnik a jogviszony. Az átvétel megtagadásával vagy elhalasztásával nem lehet tehát megakadályozni a munkaviszony megszüntetését. A postai közlés kapcsán fontos tudni azt is, hogy nem elég a küldeményt a próbaidő utolsó napján postára adni, hanem a közlésnek – vagy a fenti kézbesítési vélelemnek – is meg kell történnie a próbaidő alatt. Tehát a küldeményt érdemes legalább egy héttel (vagy ha a hét második felében adjuk postára akkor a hétvége miatt inkább 9 nappal) a próbaidő vége előtt postára adni, így még az értesítés elhelyezésének napját követő öt munkanapos kézbesítési vélelem is belefér a próbaidőbe.

Felmondás emailben?

Az új Mt. már az elektronikus dokumentumot (pl. e-mail, sms) is írásbelinek tekinti, amely azonban közöltnek csak akkor számít, ha az a címzett számára hozzáférhetővé vált. Ennek bizonyítása a küldő felet terheli, kétség esetén tehát nem elég annak bizonyítása, hogy elküldtük az e-mailt, hanem azt is bizonyítani kell, hogy az a címzetthez megérkezett, hozzáférhetővé vált. Mivel a gyakorlatban számos olyan helyzet adódhat, amikor az e-mailt a címzett nem tudja elolvasni (pl. betelt a fiókja),vagy az nem elvárható tőle (pl. a munkavállaló külföldi szabadságát tölti),egy e-mail elküldésével nem lehet biztos benne a küldő, hogy a kézbesítés valóban meg is történt.

Tekintve, hogy az elektronikus dokumentumok használatára az Mt. nem ad minden részletre kiterjedő szabályozást és a friss szabályozáshoz ezen a téren még bírói gyakorlat sem alakult ki, a munkajogászok egyelőre kockázatosnak tartják ezt a közlési módot, és továbbra is a hagyományos, papír-alapú dokumentum személyes vagy postai közlését javasolják.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo